Met recht kan de vraag worden gesteld of de optimale scheepsvorm, ont wikkeld in een sleeptank in vlak water, of in de genoemde geïdealiseerde golven ook voor de vaart in complexe golven het beste zal zijn. Dit moet sterk worden betwijfeld. Het sub b genoemde onderzoek, dat dus ten doel heeft de voorspelling van de vaarteigenschappen van het schip onder proeftocht en bedrijfscon- dities, kan niet op bevredigende wijze worden gedaan, indien, zoals thans het geval is, de omstandigheden van de zee niet in voldoende mate worden gereproduceerd in de sleeptank. Men behelpt zich op het ogenblik door het schatten van toeslagen op de tankgegevens, verkregen in vlak water, op grond van vergelijking van de resultaten van proeftocht en bedrijf met die, verkregen in de sleeptank. In de meeste gevallen zullen deze toeslagen echter pas kunnen worden vast gesteld na de proeftocht of nadat het schip enige tijd in bedrijf is geweest. Grote voordelen zou het echter bieden indien men van te voren de toeslagen voor verschillende weersomstandigheden zou kunnen vaststellen en men het gedrag van het schip van te voren zou kunnen bepalen en dus beoordelen. Gezien het grote belang van deze feiten heeft het N.S.P. het grootste gedeelte van haar research naar dit gebied verlegd en is tot het besluit gekomen het bestaande laboratorium uit te breiden met een z.g. „Zeegangs tank", d.i. een tank waarin het scheepsmodel kan worden onderzocht onder omstandigheden die identiek zijn met die waaronder het schip de zeeën bevaart. Deze nieuwe zeegangs-tank, die door zijn opzet en constructie als een wereldprimeur dient te worden beschouwd, schept gelegenheid om allerlei invloeden, die de gedragingen van een schip op zee bepalen, nauwkeurig na te gaan. Het is bekend dat wind en zeegang het gedrag van het schip in sterke mate beïnvloeden. Het zal duidelijk zijn dat men naar een zo hoog mogelijke gemiddelde dienstsnelheid moet streven, d.w.z. dat men moet trachten de reductie in de snelheid als gevolg van de weerstandsverhoging veroorzaakt door wind en zeegang, zo klein mogelijk te houden. Bij golflengten, die overeenkomen met de lengte van het schip, is een snelheidsreductie van 25 procent van de normale dienstsnelheid, zeer normaal. De koersstabiliteit van schepen in zeegang is eveneens van zeer groot belang. Het is zonder twijfel van onschatbare waarde indien men, de diverse verschijnselen die van invloed zijn op de economische exploitatie van een schip, onder de juiste omstandigheden aan schaalmodellen kan bestuderen. Het is dan ook duidelijk, dat het nut van proefnemingen met schaalmodellen in bewogen water direct afhankelijk is van de mate waarin men de werke lijke zee kan nabootsen. De gebruikelijke methode waarbij een enkelvoudige golftrein van trochoidale vorm in de bewegingsrichting van het model of tegengesteld eraan wordt uitgezonden, leidt slechts tot een povere imitatie van de zee. Zij is natuur lijk wel van waarde voor het bestuderen van het gedrag van het schip onder geïdealiseerde omstandigheden, doch mag niet als representatief voor het gedrag van het schip in zeegang worden beschouwd. De moderne oceanographie is er in de laatste 10 jaar in geslaagd een goed beeld van de werkelijke zee te geven, afhankelijk van de plaats en het jaar getijde. Met behulp van moderne statistische methoden kan men orde brengen in de schijnbare chaotische vormen van de zeegang. Het blijkt nl. dat men de zeegang in het algemeen kan splitsen in een aantal componenten 9

Het Zeskant | 1956 | | pagina 25