DE EEUW VAN SYNTHESE van verschillende lengte, hoogte en richting. Voor een natuurgetrouwe nabootsing van de zee zullen al deze componenten gereproduceerd moeten worden en dit nu zal mogelijk zijn in het nieuwe zeegangslaboratorium van het N.S.P. De huidige ontwikkeling van het modelonderzoek, zoals die door het N.S.P. wordt gezien, heeft automatisch geleid tot de bouw van een zeegangstank. De directe aanleiding tot de bouw waren een aantal vragen uit de praktijk, waarop wij het antwoord schuldig moesten blijven. Het N.S.P. is nimmer overgegaan tot het installeren van een golfopwekker in het bestaande sleepbasin, enerzijds omdat de bezetting van de sleeptank het doen van tijdrovende golfproeven ten enenmale onmogelijk maakte en anderzijds omdat de toestand in enkelvoudige golven zo geïdealiseerd is, dat de waarde voor de praktijk gering moet worden geacht. (Wordt vervolgd). Petroleum! Ruim een eeuw geleden pas ontdekt. Schatten zijn er mee ver loren en verdiend; en al maar door en al maar meer ruwe olie leveren' Amerika en Rusland, Perzië en Venezuela, Arabië en Schonebeek, en o zoveel meer bronnen der aarde. En niet alleen voor de vloeibare brand stof als b.v. petroleum en benzine, en gassen als propaan en butagas. Honderden producten „maakt" men uit aardolie, waarvan zelfs Rockefeller niet gedroomd heeft. Zoals U wellicht weet, was John D. de grote man van de Standard Oil („Esso"); het enorme „Rockefeller Center" in New York schonk hij voor liefdadige en wetenschappelijke doeleinden. Maar, oh ja... snuitlampen met raapolie gebruiken we niet meer, hè! Aardolie, dat is wel gewoon; en benzine voor de ploffiets en 't Fiatje en gasolie aan boord, en nylon kousen en „echte Perzen" van synthetische „wol" of bakeliet stekkers en Securit onsplinterbaar „glas", en „echt hoornen" brillen, en een „leren" polsriempje en een leuke „leren" handtas en koffer en prachtige onverslijtbare bekleding in Uw bus naar Oostenrijk. Allemaal van echt synthetisch „gemaakte" grondstoffen. Het begint U een tikje te duizelen. U grijpt een „plastic" beker en U slikt een of ander tabletje, d.w.z.... een „synthetisch" gemaakt middeltje dat alle kans heeft eens een bestanddeel van... koolteer geweest te zijn. Nietwaar, de ouderwetse drogistwinkel met allerlei potten pillen en krui ken kruiden kent ons geslacht al niet meer omdat de moderne „drogisterij" (de naam is blijven hangen) gevuld is voor 't merendeel met synthetische geneesmiddelen, die goeddeels uit petroleum, koolteer en natuurlijk gas gemaakt worden. „Gemaakt". Dat is natuurlijk maar een aanduiding voor het ongelooflijk ingewikkelde proces voor de samenstelling, de „synthese van de moderne grondstoffen en producten. Met onzaggelijk geduld zoeken talloze speur ders jaar in jaar uit naar de wonderen, die de oneindige Schepper zo over vloedig in Zijn Schepping gelegd heeft. En iets van hun vondsten hebben we gemakshalve aanvaard, dank zij de „massa productie." De Koninklijke Shell verwerkt alleen al in Pernis jaarlijks 10.000.000 ton aardolie, waarvan 4000 mensen o.a. benzine, gasolie, butagas, ev.en goed als grondstoffen voor wasmiddelen en textielindustrie, voor plastic en verven, voor oplosmiddelen en insectengiften en vele andere produc ten maken. En dat berust allemaal weer op de regel die Philips opgaf; 10

Het Zeskant | 1956 | | pagina 26