UITSLAG VAN DE KERSTPUZZLE drijven. Vooral voor een werkschip als de H.A.M. 302 zijn de voorbe reidingen veel omvattend. Na enige avonden te hebben doorgewerkt, en de zuigbuizen voor de wal te hebben geprobeerd, werd besloten tot proef- zuigen op de Lek met stekende zuigbuis. Dit verliep zeer vlot met mooi weer en mooi zand; de bun was al in 26 minuten vol. Het varen met slepende zuigbuis zou nu op zee plaats vin den vóór Hoek van Holland. Eerst werd het compas gesteld en daarna een eerste poging gewaagd om met stormachtig regen-striemend weer buiten gaats te geraken, waarbij de genodigden al in de Nieuwe Waterweg zee- ziektepillen liepen te proberen. „Gelukkig" stak alras een kleine storing een spaak in het wiel, zodat we met goed gevolg de terugtocht aanvingen! Een week later voeren we, nu bij mooi zonnig mistweer, opnieuw uit; buiten Hoek van Holland gekomen konden we nogal onbevangen in de mist rondvaren, zonder iets van het ongetwijfeld drukke scheepvaartverkeer ter plaatse te bespeuren. Het volzuigen ging vrij voorspoedig, hoewel het langer duurde dan op de Lek, omdat tenslotte de sleepkop voor slib en niet voor zand ontworpen is. Gedurende het zuigen waren met lieslaarzen uitgedoste lieden bezig, te midden van spattende blubber, speciemonsters te nemen met behulp van de bekende verkapte melkflessen opgehangen in van speciale tuiten voor ziene hengsels. Na het schip volgezogen te hebben, werd met een 6-uurs duurproef begonnen, waarbij tevens de snelheid opgenomen werd met ver schillende log-typen. Uit deze opmetingen wist men tenslotte een fraaie snelheid te distilleren. Een volgende dag werd op gelijksoortige wijze doorgebracht, waarbij niet de duurproef, maar de overdracht van het schip aan de opdrachtgevers de hoofdzaak was. Natuurlijk ontbraken bij deze beproevingen de normale opmerkingen, adviezen en wensen der belanghebbende experts niet, zodat alles nog voor het vertrek piekfijn in orde gemaakt werd, met inbegrip van een keer dokken in Rotterdam. Evenwel wensten de eigenaren nog eens een keer proef te zuigen op het Hollands Diep, ditmaal met een nieuw type sleep- zuigbuis van speciale sleepkop voor overzees werk. Het resultaat was goed en zo braken tenslotte de crisisdagen voor het vertrek aan. Tenslotte is het schip Woensdag 21 december in de verte verdwenen, op weg naar Venezuela nagestaard door de LSZ-ers met gevoelens van voldoening en opluchting. „HAM 302", vaar en werk voorspoedig" is ons aller wens. EvdB (LSZ). Het verheugt de redactie van 'Het Zeskant', dat zij reeds nu in staat is om de uitslag van de Kerstpuzzle bekend te maken. De hoofdprijs gaat dit keer naar de heer P. Keesmaat van J. K. Smit. De zeven eerste prijzen gaan naar hr. J. v. d. Staay (J. K.), hr. P. 't Jong (LSZ), hr. J. C. van Genderen (De Klop), hr. v. d. IJssel (Verschure), hr. R. Ruiter (C.-S.), hr. Ph. Lindenburg (M.T.I.) en hr. D. Krook (Gusto). Gezien het grote aantal ingezonden oplossingen heeft de redactie besloten voor de zes werven elk een tweede prijs toe te kennen en wel aan hr. C. H. van Werkhoven (J. K.), hr. C A. Nugteren (LSZ), hr. A. Visscher (De Klop), hr. C. Advokaat (Verschure), hr. R. A. Swart (C.-S.) en hr. D. H. Licht (Gusto). 6 Vervolg Algem. Ged. op blz. 7)

Het Zeskant | 1956 | | pagina 6