SCHUIMBLUSAPP ARATEN Naast water wordt bij brand ook schuim als blusmiddel gebruikt. De blussende werking van schuim berust voornamelijk op het afsluiten van de voor de verbranding noodzakelijke zuurstoftoevoer en leidt zodoende tot vlamverstikking. Schuimblusapparaten produceren het zg. chemische schuim, hetwelk op scheikundige wijze wordt gevormd. Dit in tegen stelling met het zg. lucht- schuim, dat niet door handapparaten wordt ver kregen en dus buiten deze verhandeling ligt. Schuim- apparaten hebben een cilin dervorm, waarin zich be vindt een uitneembare loden of glazen binnen koker. De buitencilinder is gevuld met dubbelkoolzure soda opgelost in water, waaraan nog is toegevoegd een schuimvormend middel, sa ponine genaamd. De binnenkoker is gevuld met aluminiumsulfaat (een scheikundige verbinding van aluminium met zwa vel) eveneens opgelost in water. In het apparaat zijn dus beide oplossingen van elkaar gescheiden. Wordt het toestel in werking ge bracht, dan komen zij bij elkaar en komt een schei kundige verbinding tot rtand, waardooor ontstaat: 1. koolzuurgas, 2. natrium- sulfaat (zuiveringszout), 3. aluminiumhydroxyde (een oplossing van alumi- niumoxyde in water). De laatste stof is dik vloeibaar. Door de reeds eerder genoemde saponine wordt het koolzuurgas gebonden en ontstaat een taai dik blusschuim. Het koolzuurgas geeft in het toestel een zekere spanning, die het schuim met kracht via het mondstuk naar buiten drijft. Schuimblusapparaat met knevelsluiting. (0) 23

Het Zeskant | 1956 | | pagina 15