Oorzaak? De meeste van deze ongevallen zijn ontstaan door onveilige handelingen. Om er enkele te noemen: Werken op een provisorische stelling. Stuk ijzer op voet (geen veiligheidsschoenen). Stoeien (voet en hand geklemd tussen deur). Oogletsels (geen veiligheidsbril). Hoofdwonden (geen veiligheidshelm). Aanrijding op motor of fiets, van huis naar werf of omgekeerd. Natuurlijk waren er ook ongevallen bij, die veroorzaakt werden door on veilige situaties, zoals struikelen over luchtslang of kabel, maar die on veilige situaties kunnen wij toch ook wel terug brengen, b.v. door geen overtollige kabels, slangen, gereedschap, bouten enz. te laten slingeren. Nog pas geleden brak er plotseling een nieuwe stellingplank, die op een steliing lag, doormidden. De man, die er op stond, viel plusminus V/2 m. naar beneden en kwam er met enige onbeduidende schaafwonden plus de schrik behoorlijk af. Oorzaak? Een brander, die opdracht had een gat te branden voor een patrijspoort, liet rustig het uitgebrande stuk plaat van grote hoogte naar beneden vallen, precies op genoemde stellingplank, die hierdoor werd ge kraakt, met bovengenoemd gevolg, dat zeker noodlottig had kunnen af lopen. Een dag later kwam een kraanmachinist, die nog in een halve shocktoe stand verkeerde, mij vertellen, dat hij op het nippertje aan de dood ont snapt was, doordat een gedeelte van een houten plankier boven op de kraan plotseling was gaan dompen. Door snel te reageren kon hij zich vallende aan de katwagen grijpen. Gelukkig dat de katwagen daar stond; was deze er niet geweest, dan zou de kraanrijder naar beneden gestort zijn. Oorzaak? Bij het aanbrengen van een nieuwe electro-motor plus fundatie werd een gedeelte van bovengenoemd plankier gesloopt, maar niet meer aangebracht en er werd zelfs geen melding van gemaakt. Moet ik nog meer vertellen? Gevallen te over. Alles samenvattend blijkt toch wel, dat wij ALLEN SAMEN toch zeker kunnen zorgen, dat wij een groot gedeelte van dergelijke ongevallen kunnen voorkomen. Laten wij afspreken minstens 50%! p. VG oyw. ie. NA/ V"\ <L- Vn Q. n WERK VEILIG, ALLEN SAMEN. J. O. M. 26 (0)

Het Zeskant | 1956 | | pagina 18