dus ook weer knap werk. Woensdagmorgen 6.45 uur was de 36-uurproef afgelopen en voeren wij weer dicht bij IJmuiden. Hier werden de startproeven nog eens herhaald, vervolgens een half uur volle kracht achteruit gevaren en tenslotte de tijdsduur opgenomen van het sturen van. B.B. naar S.B. en omgekeerd. Hiermede was men tevens aan het einde van de beproevingen gekomen en ging het vanzelfsprekend weer op IJmuiden aan. Om 11.30 uur ver lieten wij de sluizen in de richting Amsterdam en lagen om 13.30 uur, na een geslaagde proeftocht, weer gemeerd aan de Scheepswerf. Op maandag 2 januari 1956 werd de „Baltijsk" officieel aan de Russische Handelsdelegatie overgedragen. Deze gebeurtenis ging vanzelfsprekend niet ongemerkt voorbij, ook al om dat het tevens het afscheid was van drie van de toezichthouders, die de volgende dag met hun gezinnen met het schip naar Rusland zouden ver trekken. Zo tegen half vijf verzamelden zich aan dë ene zijde op het achterdek de vele genodigden, o.a, de heren van de Russische Handelsdelegatie met hun dames, de toezichthouders met hun gezinnen, en de kapitein van het schip met zijn bemanning; en aan de andere zijde de directie van Verschure, diverse medewerkers, onderleveranciers en enige heren van Bureau Veritas en Scheepvaartinspectie. De Heer Ir. J. A. M. Verschure herinnerde nog even aan de moeilijkheden, welke er in de laatste dagen van het oude jaar nog overwonnen moesten worden, om aan de gedane belofte, het schip nog in 1955 gereed te maken, te voldoen. Tevens dankte hij beide partijen voor de samenwerking in deze. Tijdens het spelen van het Wilhelmus werd de Nederlandse vlag ge streken en werd daarna de Russische vlag aan de kapitein overhandigd. Deze sprak hierover zijn dank uit en gaf aan de le stuurman opdracht de vlag te hijsen, waarbij het Russische volkslied werd gespeeld. Hierna over handigde de Heer Verschure de Nederlandse vlag aan de kapitein, met de wens dat onze vlag nog dikwijls in de voormast gehesen zou worden. (Dit vindt immers plaats, wanneer het schip uit een buitenlandse haven naar naar Nederland vertrekt). Tot slot werd nog een dronk op de behouden vaart van het schip uitge bracht. Na deze vlagwisseling werden de aanwezigen door de kapitein voor een gezellig samenzijn in de salon uitgenodigd, waarvan door bijna allen, verkleumd van koude, een dankbaar gebruik werd gemaakt. Sch. (Verschure)

Het Zeskant | 1956 | | pagina 27