DE PRIJSWINNAARS VAN DE KERSTPUZZLE naast de bij de weerstandsproef genoemde grootheden, de toerentalvariaties en de stuwkrachtvariaties meten. Is dit constant askoppel een natuurgetrouwe conditie? Dat zal afhangen van het voortstuwingswerktuig dat in het werkelijke schip gebruikt wordt. Voor een Dieselmotor gaat het misschien op, voor een turbine-installatie misschien niet. Gaat men nog verder in de complicaties van de proefomstandigheden en voert men een experiment met schuin invallende golven uit, dan kan men de slingerbewegingen, het gieren en het verzetten gaan meten. In dat stadium komen ook de noodzakelijke roerbewegingen een rol spelen, en kan het onderzoek naar de koersstabiliteit in zeegang aangevallen worden. Dit vereist een vergevorderde experimenteertechniek, waarin het niet onwaar schijnlijk is, dat gebruik gemaakt zal moeten worden van een automatische piloot, omdat bij dit modelonderzoek niet alleen de lengteschaal een rol speelt, maar ook de tijdschaal. Doet men bijv. proeven met een model waar van de afmetingen 1/50 van die van het schip zijn, dan spelen de ver schijnselen op modelschaal zich \/50 7 maal zo vlug af als op het schip en het zal moeilijk zijn dit met de hand nog te regelen. Aan de hand van de proefnemingen zal men zich een oordeel kunnen vormen omtrent de kwaliteit van de scheepsvorm en de voortstuwer in zeegang en op den duur zal men, met behulp van de op statistische wijze verwerkte gegevens van model en schip, ongetwijfeld tot verbeteringsvoor stellen kunnen komen, zowel wat betreft het vaartverlies als de beweging in zeegang. Men heeft het volste vertrouwen dat de in aanbouw zijnde zeegangs-tank van de nieuwste constructie, een grote stap voorwaarts zal zijn bij het einddoel dat de reder, de scheepsbouwer en de wetenschappelijke werker op het gebied van de hydrodynamica van het schip zich sedert jaren voor ogen hebben gesteld, nl. „De verbetering van het gedrag van het schip op zee in al haar aspecten U vindt de prijswinnaars van de Kerstpuzzle elders in dit nummer afge beeld. De redactie verheugt zich op het grote aantal ingezonden oplos singen, en wel: Conrad-Stork 53, Gusto 86, De Klop 41, J. fi K. 71, L.S.Z. 52 en Verschure 71, Bureau I.H.C. en M.T.I. (Delft) samen 7. Vele honderden collega's zijn bovendien met de puzzle bezig geweest, maar hebben hem niet afgemaakt of hun oplossing niet ingestuurd. Ongeveer 25% van de ingezonden oplossingen vertoonde geen fouten, maar het moet de redactie van het hart, dat bij de overige driekwart nogal wat foutjes voorkwamen, die uitsluitend aan slordigheid te wijten waren en die de betrokken inzenders dus gemakkelijk hadden kunnen verhelpen... als ze hun inzending nog even hadden nagezien. Bij een volgende gelegenheid verwacht de redactie gaarne nog meer en vooral nog meer goede oplossingen. 26

Het Zeskant | 1956 | | pagina 30