„PROEFTOCHT SANDON 4" co. 312 Deze driedaagse proeftocht was bedoeld om aan te tonen, dat het vaar tuig de contractuele snelheid behaalde en tevens om de werking van de machine-installatie gedurende zes uur varen op de zee te controleren. Hiertoe waren aan boord de commissie van overname benevens de experts van Lloyd's. Op tijd, d.w.z. om 8 uur, waren de bovengenoemde heren zomede de kapitein met stuurlieden en machinisten van de firma Wijsmuller en de staf met beproevingspersoneel van Gusto aan boord. Niet echter de voor naamste persoon, de loods, die na informatie niet voor 10 uur aan boord bleek te kunnen zijn, een gevolg van de drukke scheepvaart op de Nieuwe Waterweg, waardoor er een tekort aan loodsen was. Om 10 uur konden de trossen worden losgegooid en ging het full speed naar Hoek van Holland, waar de rivierloods en de zeeloods stuivertje wisselden. Daarna werd langs de kust koers gezet naar IJmuiden waar toch nog het doel van de eerste dag kon worden bereikt nl. het laadruim volzuigen met slib teneinde de volgende dag in geladen toestand langs de gemeten mijl bij het eiland Texel de voorgeschreven snelheid van 11 knopen te varen. De reis langs de kust was door het mistige weer zeer eentonig: het was alles water, wat de klok sloeg. Buiten de pieren van IJmuiden ligt een boei op een bij de zeevaart bekende plaats en toen volgens schatting IJmuiden zo ongeveer in zicht moest komen, stond de stuurman op de brug (door de mist) te turen aan welke kant van het schip de boei zou opduiken, waaruit dan tevens de plaats voor het binnenvaren tussen de IJmuider pieren kon worden bepaald. Op de brug werd een weddenschap afgesloten, wie het eerst de boei zou zien, waarbij een goede sigaar de inzet was. Prompt daarna kwam van het voorschip de luide roep „boei recht vooruit" en toen werd spoedig 17

Het Zeskant | 1956 | | pagina 5