ZIEKTEWET dividend over het boekjaar 1951 als basis voor de uitkering over 1951, die in 1952 plaatsvindt, zal dienen. Zij kan door de Raad van Beheer en de Raad van Commissarissen worden ingetroken of herzien met toestemming van het College van Rijksbe middelaars. Het is bekend, dat het ziekengeld berekend wordt aan de hand van de „verdienste" van de betrokkenen. Waaruit bestaat nu de „verdienste van de man? Dat is: loon plus tarief. Dus geen overwerkgeld, geen reisuren, geen ploegentoeslag. Er zijn evenwel gevallen, waarin overwerk, reisuren en ploegentoeslag wèl bij de berekening van het ziekengeld in aanmerking kunnen komen. Dat is in de gevallen, dat de werknemer deze emolumenten „regelmatig" geniet. En hier beginnen de moeilijkheden, want de vraag is: wat is „regelmatig Ten aanzien van het overwerk en de reisuren bepaalt het Dagloonbesluit voor de Metaalindustrie, dat van „regelmatig" kan worden gesproken, indien de arbeider in de drie maanden, voorafgaande aan het ziektegeval elke week ten minste drie uren heeft overgewerkt of drie reisuren heeft gemaakt en in die drie maanden ten minste op 39 dagen heeft overgewerkt of reisuren gemaakt heeft. Deze bepaling is later iets gewijzigd en voor de werknemers iets gunstiger geworden; deze wijziging moet nog in het Dagloonbesluit worden opge nomen, maar wordt thans reedst toegepast. De nieuwe regeling stelt als eisen: le dat er moet zijn overgewerkt op ten minste 39 dagen in de aan het ziektegeval voorafgaande drie maanden en 2e dat er overgewerkt moet zijn gedurende ten minste 10 weken, iedere week 3 uur of meer, van welke 10 weken in elk geval 3 weken aan eengesloten zijn gelegen aan het einde van de periode van drie maanden. Om te weten of het overwerkgeld bij de berekening van het ziekengeld in aanmerking komt, dient men zich dus af te vragen: a. Is er in de laatste drie weken vóór het ziekte geval iedere week gedu rende ten minste 3 uren overgewerkt? b. Is er in de laatste drie maanden vóór de ziekte gedurende 10 weken ten minste 3 uur per week overgewerkt? c. Is er in de laatste drie maanden vóór het ziektegeval op ten minste 39 dagen overgewerkt? 40 (0)

Het Zeskant | 1956 | | pagina 14