WERK VEILIG, ALLEN SAMEN! Slechts indien al deze drie vragen bevestigend beantwoord worden, kan het overwerkgeld bij de berekening van het ziekengeld in aanmerking komen. Voor de reisuren geldt voorlopig dezelfde regeling. De toeslag voor ploegendienst wordt bij de berekening van het ziekengeld slechts medegeteld, indien de betrokkene gedurende de drie maanden vóór de ziekte regelmatig in wekelijks wisselende ploegendienst gewerkt heeft. En wat gebeurt er nu? Nu komen er mensen, die zeggen, dat ze toch op 37 dagen overwerk hebben verricht, of in 9 weken van de drie maanden overgewerkt hebben, of dat er maar één week bij was van 2 uur over werk. En er komen mensen, die zeggen, dat ze eenmaal in de drie weken in de nacht werken. Het scheelt toch maar een kleinigheid en ze vinden het (om het maar netjes te zeggen) flauw dat het overwerk, de reisuren of de ploegentoeslag in hun geval niet bij het vaststellen van het ziekengeld in aanmerking genomen wordt. Al deze mensen krijgen bij de Sociale Afdeling te horen: Het gaat niet. Het mag niet! Men moet begrijpen, dat de regeling, die door het Bestuur van de Bedrijfs vereniging is vastgesteld, aangehouden moet worden. Gaat men er van afwijken, waar is dan de grens? Z-ou men zeggen: Nou, 37 dagen is ook wel goed, dan komt er morgen iemand met 36 dagen en overmorgen wordt een geval van 35 dagen aangebracht. 't Is natuurlijk wel eens zuur als 't maar een klein beetje scheelt, maar laten we bedenken, dat de Romeinen reeds zeiden Dura lex, sed lex, het geen betekent: 't is een harde wet, maar het is nu eenmaal een Wet! Dat het bovenstaande niet alleen maar een spreuk of een leuze is, bleek heel duidelijk op 7 februari j.l., toen de Directie een contactavond belegde van al het leidinggevend en toezichthoudend personeel, dat rechtstreeks met de veiligheid te maken heeft. Op die avond, die geheel in het teken van de veiligheid stond, waren niet alleen beambten van de Werf te Schiedam, maar ook van Slikkerveer en van Geleen aanwezig. En daar werd zeer duidelijk gezegd, dat de Directie van de leidinggevende en toezichthoudende beambten niet alleen vraagt, dat er veilig gewerkt wordt, maar dit ook nadrukkelijk eist. Het zijn de beambten, die het dichtst bij de werklieden staan, die de werk- lieden het beste kennen, die ze instrueren, hun werk indelen en aanwij zingen geven, die in de allereerste plaats de wakers moeten zijn voor de veiligheid. Maar de bazen, assistenten en bedrijfsleiders en de veiligheidsinspecteur kunnen het niet alleen doen; zij moeten de medewerking van de werk lieden hebben en daar ontbreekt nog wel eens iets aan. (0) 41

Het Zeskant | 1956 | | pagina 15