"TROPICA" VOER VOOR ONZE VISJES Beginners moeten er aan denken, dat er heus niets aan de hand is als de vissen de daphnia's weer uitspuwen; dat gebeurt omdat de schaal vooral van grote daphnia's beenachtig is en blijkbaar te hard om te verteren. Watertjes, waar het vee komt drinken, zijn veelal de beste vangplaatsen voor daphnia's, die men dikwijls als een roest kleurige wolk in het water ziet. Het verdient aan beveling de vangst te zeven, want er kunnen ook voor Uw vissen schadelijke watertorren e.d. tussen zitten. U kunt ook zelf daphnia's kweken in een geëmailleerde teil, een tobbe, een vijvertje of een groot aquarium. Voer ze met gedroogd bloed en koeienmest. Tijdens de hete zomerdagen moeten ze goed afgeschut worden en eventueel gekoeld met een flinke hoeveelheid vers leidingwater, Cyclops worden soms gevonden in vijvertjes, die wemelen van de daphnia's. Ieder moet voor zichzelf maar uitmaken of deze diertjes schadelijk zijn of niet. Sommige aquarianen hebben er goede resultaten mee; anderen hebben er soms grote stroppen mee gehad. Van het watergoed gaan we over op de wormen. De kleinste soort, de microwormpjes of aaltjes, zijn een heel goed voer voor jongbroed, mits U ze maar voorzichtig voert. Een kweekportie kunt U met geringe kosten op de kop tikken en het is een klein kunstje ze te kweken tot U er een heleboel van hebt. Grindalwormpjes zijn ongeveer hetzelfde, alleen iets groter. Tubifex komt dan aan de beurt en daarmede komen we aan een twistpunt, dat wel zal blijven bestaan tot de laatste aquarianer in z'n graf verdwenen is. Veel liefhebbers hebben zware verliezen geleden en zij geven de schuld aan tubifex, omdat deze miezerige roodachtige wormpjes inwendig visvijanden herbergen, die prompt aan het werk gaan zodra de worm geconsumeerd is. Voor hen, die besluiten tubifex te gebruiken, deze raad: Houdt het dotje in stromend water en verwijderd steeds zorgvuldig de dode exemplaren. Witte wormpjes (enchytraeën), de favorieten van vele kwekers, worden ook graag gegeten door de visjes, die dan een tijdje rondzwemmen met een kronkelende worm, die nog een eindje uit hun bek steekt. Deze wormen zijn gemakkelijk te houden; het beste in een houten kistje met bladaarde, afgedekt door een glasplaatje. Het kistje moet op een droge, koele plaats staan en door dikwijls te voeren met havermout of in melk geweekt brood kunt U de kolonie vele maanden goed in het leven houden. Geschrapt rauw vlees is een uitgezochte lekkernij voor de visjes. Als U een tuin hebt, wordt U wellicht in verschillende toonaarden ge vraagd: „Wanneer denk je nu eens iets aan de tuin te doen?" Deze vraag zal niet meer klinken als U uit het schuurtje komt met een spa in de hand en een glimlach op Uw gelaat! Maar het wantrouwen van Uw vrouw zal weer terugkomen als U even later binnenkomt met een jampot vol glim mende, rode wormen. (0) 47

Het Zeskant | 1956 | | pagina 21