BANAAN ALS SMEERSTOF OPZIENBARENDE AARDVERSCHUIVING? worden. Lukt dat niet, dan blijft het schip die dag ongelost liggen, wat de lading niet verbetert en natuurlijk ook de Rederij geld kost. Het schip kan ongeveer 1350 ton laden, waaronder 1800 liter wijn en 240 m3 gekoelde lading. Bij halve lading zal de gemiddelde snelheid 14}^ knoop zijn. De afmetingen van het schip zijn 74 x 11,80x4,20/6,60 m. Aan boord komen o.a.: 4 hydraulische laadlieren, elk 5 ton 1 hydraulische ankerlier Electrisch-hydraulische stuurinrichting 1 Werkspoor hoofdmotor 1980 pk 2 Hulpaggregaten elk 120 pk 1 Havenaggregaat 20 pk. Het schip wordt gebouwd met langsspanten in de dubbele bodem en dwarsspanten in de zijden en zoveel mogelijk electrisch gelast, alles onder klasse Bureau Veritas. De rederij heeft reeds twee schepen van iets kleiner type, die door Werf Gusto zijn gebouwd (t.w. Henriette V en Huguette V). Blijkbaar is de Rederij daarover zo tevreden, dat zij nu de CO. 360 bij de I.H.C. besteld heeft. Aan onze collega's van LSZ is de taak toever trouwd ook de verwachtingen voor dit schip te vervullen vóór 30 sep tember 1957. De Cunard-nieuwscourant, schrijvende over de zojuist te water gelaten „Carinthia", Cunard's nieuwste oceaanstomer van 22.000 ton, vertelt daarbij dat de scheepswerven in India de hellingen met bananen smeren als de schepen er aflopen. Wie wel eens over een bananenschil is uitgegleden zal weten, dat er geen beter smeermiddel te krijgen is. Overigens zijn er duizenden bananen voor nodig. Goedkoop lijkt het dus niet. Daar staat echter tegenover, dat de Indiërs geen dure champagne gebruiken om de schepen te dopen. Het gebeurt daar met cocosnotemelk! Op het artikeltje „Baggeren op het water van de Mooie Hel" in het voorgaande nummer, wordt aan het slot gesproken over het eiland Mada gascar aan de westkust van Afrika. Aangezien wij op de lagere school altijd geleerd hebben, dat dit eiland aan de oostkust van dit „zwarte" werelddeel gelegen was, begonnen wij ons af te vragen of zich daar beneden de equator in alle stilte soms een fantastische aardverschuiving had voorgedaan. Bij nadere informatie is ons echter gebleken, dat het hier slechts een niet omvangrijke verschuiving in het brein van de auteur betrof, die kennelijk met de windrichtingen in de knoei zat! 32

Het Zeskant | 1956 | | pagina 4