Geen atoomkanon maar een spudpaal, die bij Conrad-Stork wordt binnengebracht. We herinneren ons het verhaal van een Duitse professor, die eens heeft nagegaan hoeveel landen er met hun vakmanschap en materialen aan te pas waren gekomen om uiteindelijk een doodgewone parapluie te fabrice ren. Het bleek, dat dit huis-, tuin- en keukenprodukt slechts tot stand had kunnen komen, omdat tientallen landen in alle werelddelen daaraan hadden meegewerkt. Hetzelfde vinden we natuurlijk precies zo bij onze eigen produkten, ook al zijn we ons het belang van die uitgebreide samenwerking dikwijls niet eens meer bewust. We vinden het heel gewoon, dat het stuk ijzer, waar we een gat in moeten boren, op het juiste moment bij de boorbank aan wezig is. Geen haar op ons hoofd prakkizeert er nog over hoeveel zweet, overleg en vakmanschap al verbruikt is, alvorens het ijzererts tot de ijzer plaat is omgevormd. Eén van de factoren, die we in dit verband zeker niet mogen onder schatten, is het transport. Bij Conrad-Stork had men bijvoorbeeld verleden maand een tweetal ijzeren buizen nodig, die gebruikt moesten worden voor de zogenaamde „spudpalen" van de Almagia. (U weet wel, die cutter zuiger voor Italië). Door het dichtvriezen van de waterwegen was het echter onmogelijk geworden om deze enorme gevaarten, welke bij Conrad- Stork verder bewerkt moesten worden, op de gebruikelijke manier te ver voeren. Er zat onder die omstandigheden weinig anders op dan de buizen per truck over land te vervoeren. Als een gigantisch stuk treingeschut is het geheel toen vanuit de Maasstad naar Haarlem vervoerd, waarbij zich heel wat verkeersproblemen voor deden. De 24 meter lange „loop" was bijzonder onhandelbaar en legde zo nu en dan het gehele verkeer muurvast. Dank zij ook de voortreffelijke stuurmanskunst van de chauffeur is het prima voor elkaar gekomen en we moeten eerlijk bekennen, dat we voor dit 16.000 kg zware transport groot respect hebben. Onder gewone omstandigheden heb je daar niet zo n erg in, maar juist wanneer het er op aan komt, ga je pas beseffen, wat er allemaal voor een volledig afgewerkt produkt komt kijken. F. (C.-S.) 33

Het Zeskant | 1956 | | pagina 5