Daarover Uw redacteur zit aan zijn bureau en peinst. Waarover? Hij moet een artikel voor Het Zeskant schrijven en hij weet geen onderwerp. Dat is een kwaad ding, zulks te meer, omdat Uw redacteur geen journalist is. Journalisten beschikken namelijk over een duim en daar kan dan in geval van nood nog wel eens iets uitgezogen worden. Daarbij komt nog, dat het plegen van artikelen niet kan worden uitgesteld, omdat de kopij tijdig bij de drukker moet zijn, en voorts, dat verwacht wordt, dat in het Zeskant „gedegen" artikelen zullen verschijnen. Geen flauwe smoesjes, geen onbe nulligheden, neen, de artikelen moeten „inhoud" hebben. Begin daar maar eens aan, iedere maand opnieuw. Heb je eenmaal een onderwerp, dan is het niet erg meer. Je begint te schrijven en dan komt er meestal wel wat uit de bus, dat niet al te beroerd, althans leesbaar is. Maarals je nu eens géén onderwerp hebt! En de kopij toch op tijd naar de druker moet. Wat dan? Dan zit je je hersens te pijnigen om in 's hemelsnaam toch maar wat te vinden. Als je nü over de barre winter gaat schrijven, heb je een grote kans dat het artikel verschijnt op een ogenblik, dat we een heerlijke zachte lente beleven. Dat gaat dus ook niet. Het was geloof ik Richard de Derde, die eens uitgeroepen heeft: „Een koninkrijk voor een paard!" Op dit ogenblik zou ik willen roepen: een keizerrijk voor een onderwerp! Er zijn tijdschriftredacteuren, die het heel gemakkelijk hebben. Moeten ze het volgende nummer van hun tijdschrift in elkaar zetten, dan grijpen ze een dikke map met artikelen, die ze van hun medewerkers hebben ontvangen en dan gaan ze zitten schiften: dit artikel zullen we opnemen en dat kan nog wel even wachten. Dit artikel beslaat zoveel regels en dat zoveej. Dit moet vet gezet worden en dat cursief. Hier een tekening en daar een foto. Klaar is Kees. Het hele zaakje gaat naar de drukker en dan is het alleen nog maar een kwestie van het nakijken van de drukproef en het tijdschrift is weer klaar. Waarom is het bij het Zeskant nu ook niet eens een keer zo? Waarom moet de firma-redacteur iedere maand weer vrijwel alleen de zestien pagina's volschrijven? Er zijn Wel enkele brave lieden, die zo af en toe met een artikeltje komen aandraven, maar het zijn uitzonderingen. Aan het overhouden van een bundel artikelen, die wegens plaatsgebrek nog niet geplaatst kunnen worden, is de firma-redacteur nog nooit toegekomen. Als het firmanieuws van het Zeskant eens wat minder dan de normale (0) 33

Het Zeskant | 1956 | | pagina 7