25 ^j-aar Verkeersvliegen Over dit onderwerp heeft de heer A. Viruly, oud-commandore van de K.L.M., ruim twee uur lang op onderhoudende wijze gesproken, tot ruim 250 leden en introducee's van onze Personeelvereniging, die op maandag, 19 maart 1956 in de grote zaal van Gebouw Irene waren samengekomen. Wij geloven niet, dat de toehoorders van deze lezing zich één moment hebben verveeld, want de heer Viruly wist in zijn goed voorgedragen ver haal meermalen interessante bijzonderheden naar voren te brengen, bij voorbeeld over het feit, dat tegenwoordig de luchtweg naar Amerika vanaf het vaste land wordt gecontroleerd door controleposten, die via de radio de vliegers aanwijzingen geven over vlieghoogte, snelheid enz. Dit in verband met de verkeersdrukte" op deze route, welke het gevaar van botsingen tussen vliegtuigen boven de oceaan niet denkbeeldig maakt. De enorme ontwikkeling van het luchtverkeer gedurende de laatste 25 jaar is mede te danken aan het werk van de pioniers der luchtvaart, die vroeger in kleine toestellen met zwakke en vaak onbetrouwbare motoren grote prestaties hebben geleverd. Spreker schetste o.m. de tijd, waarin het vliegen afhankelijk was van het voortdurend voorhanden zijn van noodlandingsterreinen en waarin men zich moest oriënteren op bepaalde herkenningspunten op de grond. Ook herinnerde spreker aan de later gevolgde Indië-vluchten, waarbij eerst alleen post, maar naderhand ook wel zij het met moeite gevangen passagiers werden vervoerd. Als men dan 2500 harde guldens had neer geteld, werd men zo goed en zo kwaad als het ging door de lucht naar Indië gesleurd, mits men niet tegen een paar vuile handen en dito kleren opzag. Tevens werd dan van tijd tot tijd een boterham met wat er op uitgereikt door de mecano, die tevens als steward fungeerde. Dat (0) 59

Het Zeskant | 1956 | | pagina 17