CUTTERZUIGER „VLAANDEREN XI" Toen de I.H.C. eind 1953 door een van haar oudste Belgische relaties werd aangezocht om een ontwerp en aanbieding uit te werken voor boven genoemde cutterzuiger, stond zij hierbij voor een zeer moeilijke opgave. De cutterzuiger met twee pompen, elk gedreven door een 1240 pk diesel motor, moest namelijk demonteerbaar zijn in secties, die een maximum gewicht van twintig ton en de maximum-afmetingen voor het vervoer over de wegen in België en de Belgische Congo niet mochten overschrijden en die bovendien na demontage moesten kunnen blijven drijven. Een demon teerbare zuiger van zulk een groot vermogen is wel zeer abnormaal. De zuiger moest worden opgebouwd op een plaats dicht onder de Belgische kust bij de bekende badplaats Knokke om zand vanuit een te maken put naar het strand te persen, ter bestrijding van de ontzanding van het Belgische strand. Bij het projecteren van dit bijzondere schip waren dan ook de navolgende eisen een voorwerp van diepgaande studie: 1. De zuiger moet door de kleine Belgische kanalen kunnen varen; 2. De zuiger moet over zee gesleept kunnen worden onder Klasse D van Bureau Veritas; 3. De demontage moet gemakkelijk kunnen geschieden. In nauw overleg met de Entreprises Decloedt is de technische afdeling van J. K. Smit er echter in geslaagd om een project uit te werken, waarbij met alle gestelde eisen volledig rekening werd gehouden en het gaf grote voldoening toen in april 1954 aan de I.H.C. de opdracht tot levering van deze zeer speciale cutterzuiger werd verstrekt en J. K. Smit werd belast met de bouw van deze stationaire zuiger, die de volgende hoofdafmetin gen heeft: Voor het aandrijven van de beide baggerpompen zijn twee dieselhoofd motoren, fabrikaat Mirrlees opgesteld. De cutterzuiger is geschikt om naderhand als bakkenzuiger dienst te kunnen doen. Tevens is hij uitgerust met een stortbak en een zogenaamde klei- snijder om de klei, welke door een langszij liggende baggermolen wordt gebaggerd, op zijn beurt fijn te snijden en vermengd met water weg te persen. De leveringstijd bedroeg veertien maanden, hetgeen voor een dergelijk ingewikkeld schip tamelijk kort is. Dank zij de goede samenwerking met de opdrachtgever en een welover wogen planning, kon de zuiger in augustus 1955 successievelijk in vier zendingen naar België worden verscheept. De zuiger werd gedeeltelijk in secties en gedeeltelijk gedemonteerd per lichterschepen naar Gent vervoerd, om daar te worden overgeladen en met behulp van zware trailers over een afstand van zestig kilometer naar de (CO. 325) Lengte Breedte Breedte met zij pontons Holte Zuigdiepte Persafstand 43.50 meter 7.15 12.00 2.80 16.00 4500 45

Het Zeskant | 1956 | | pagina 5