Het Koolzuursneeuwapparaat (COz) (Gegevens zijn ontleend aan het Lesboek Opleiding tot Brandwacht van de Zuid-Hollandse Provinciale Brandweerbond. Dit apparaat heeft zich ont wikkeld tot een van de alllerbeste blusapparaten, die wij tot heden kennen. Het bestaat uit een stalen cylinder, die altijd rechtop staat of hangt en waaraan zich aan de bovenzijde een ventielafsluiter bevindt met een handrad. Aan deze af sluiter zit een hogedruk- slang, die loopt naar de zogenaamde expansiekoker, d.i. een lange platte buis, die dienst doet als straal- pijp en die voorzien is van een houten handvat. Binnen in de cylinder zit een stijg- leiding, die loopt vanaf de afsluiter tot bijna aan de voet van de cylinder, waar de leiding open is. Bij een druk van 75 atm. en een temperatuur van 31° C. gaat koolzuurgas in vloeibare koolzuur over. Daarmede is het apparaat voor 2/3 gevuld en voor het overige met oververza digd koolzuurgas, welk laat ste gas een voortdurende druk uitoefent boven op de vloeibare koolzuur. Als de afsluiter wordt geopend, wordt dus de vloeibare koolzuur door de stijgleiding via de hogedrukslang in de expansiekoker gedrukt. In deze koker, die veel wijder is dan de dunne hogedrukslang, gaat de vloeibare koolzuur zeer snel weer in gasvorm over, waardoor zeer veel warmte wordt verbruikt. De temperatuur wordt daardoor zodanig verlaagd, nl. tot 78° C., dat het gas gedeeltelijk in sneeuw overgaat: 25 in sneeuw en 75 in gas. 1 kg. vloeibare koolzuur geeft 500 liter gas. De meest ge bruikte apparaten zijn die van 6 kg. CO2 is voor alle branden te gebruiken. Het bevat geen water en is daar- K< 70 (01

Het Zeskant | 1956 | | pagina 12