OPERATIE BAANHOEK Op dinsdag 20 maart jl. is de laatste van een serie van in Holland ge- bouwde viskoelschepen voor Rusland met goed gevolg door de gedemon teerde spoorbrug over de Merwede bij Baanhoek gevaren. De weers omstandigheden waren uitermate gunstig voor een dergelijk transport. Na kennisneming van de algehele weerstoestand, verstrekt door het K.N.M.I. te De Bilt, werd 's morgens om ca. half negen de uiteindelijke beslissing genomen: „varen!". Tegen tienen verliet het m.s. „Gvardeijsk" (CO. 262) de werfhaven van onze vennoot „De Klop", getrokken door de motorsleepboot „Engeland" van de Sleepdienst P. Smit Jr. te Rotterdam, terwijl het m.s. „Chili" van dezelfde maatschappij als roerganger fungeerde. De organisatie was in handen van de Nederlandsche Spoorwegen en Rijks waterstaat. De boten „Noord" en „Kil" van laatstgenoemde instantie ver leenden assistentie om het scheepvaartverkeer te regelen. De werkzaamheden verbonden aan de demontage en montage van de brug werden uitgevoerd door de Kon. Firma Penn Bauduin te Dordrecht. 's Morgens vroeg was men reeds begonnen met het voorbereidende werk: om even tien uur passeert nog een trein in de richting Gorkum, voorlopig de laatste. Bussen worden ingelegd om de verbroken treinverbinding op andere wijze in stand te houden. De reeds gereed liggende machtige drijvende bok „Heracles" neemt het ca. 30 m lange brugdeel in de takels en langzaam wordt dit van de pijlers gelicht. Het is een imposant schouw spel, dat veel belangstellenden naar de rivieroever trekt. Na ongeveer een half uur is de doorvaart vrij en zetten de sleepboten zich in beweging om het 114 meter lange schip door de nauwe doorvaartopening te loodsen. Hulde voor de kapiteins die zich rustig en nauwgezet van hun moeilijke taak kwijten. Geen moment laten zij hun last de vrije teu gel reeds na luttele minuten is de passage een feit gewor den. De „Engeland" wendt de steven naar het midden van de rivier en het transport ver dwijnt in westelijke richting. Kinderdijk is het voorlopige doel, waar J. K. Smit de „Gvardeysk" gastvrijheid zal verlenen. Zodra de sleep de brug ge passeerd is, komt de drijvende bok weer in actie om de spoor wegverbinding te herstellen. De montagewerkzaamheden nemen slechts weinig tijd in beslag en spoedig dendert weer een trein over de brug. Niets wijst erop dat nog enkele uren tevoren een schakel in de verbinding ontbrak, die alle verkeer onmogelijk maakte. 58 (Vervolg Algem. Ged. op blz. 59)

Het Zeskant | 1956 | | pagina 6