over de veiligheid zat te denken. Voor mij is dat een bewijs, dat de spreuk „Werk veilig, allen samen" toch wel ingang heeft gevonden. De schrijver van het artikel legt de nadruk op de verantwoordelijkheid van iedere werker voor het welzijn van zijn mede-arbeiders. Daarnaast draagt echter een ieder ook de verantwoordelijkheid voor zijn eigen lichamelijk welzijn. Dit brengt mede, dat hij dan ook gebruik moet maken van alle persoonlijke bescher mingsmiddelen, die hem ter beschikking staan. Om een van de voornaamste te noemende veiligheidshelm. Die moet vooral gedragen worden op plaat sen waar dat bijzonder nodig is, zoals in de machinekamers van de in aanbouw zijnde schepen. „Ach, onzin!", zei een bankwerker bij een andere scheepswerf, die ook in de machinekamer bezig was. Maar prompt ging hij even later met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis, omdat hij een sleutel op zijn onbeschermde hoofd had gekregen. Bekijk bovenstaande foto I eens. Pas geschoten, op 28 mei 1956. Wat kan het motief zijn, om zo'n stelling te „fabrieken"? Zelfmoordplannen? Het plaatje op blz. 83 geeft aan, hoe de Amerikanen zoiets beoordelen. Diezelfde 28ste mei jl„ de dag, waarop bovenstaande foto werd gemaakt, had een van onze arbeiders een fantastisch gelukje. Hij was in een zeer kleine ruimte aan het werk met een zeer grote strekbrander. Plotseling sloeg de brander uit en stroomde het gas in de kleine ruimte; even plotse ling ontbrandde het gas en de man stond in het midden van een explosie. Hij kwam er goed af: verschroeide haren en wenkbrauwen en een 1ste graads verbranding in het gelaat. Maar het had veel en veel erger kunnen zijn. De oorzaak was, dat er met een te grote brander in een te kleine ruimte was gewerkt. Heren Bazen, Voorlieden en Vaklieden! Laten we toch allemaal een beetje meer opletten, dat dergelijke onveilige handelingen en situaties de kop worden ingedrukt. Brandersvaklieden; vergeet niet Uw flessen dicht te draaien als U even het werk moet verlaten en bescherm Uw flessen tegen de zonnestralen. Zie foto II. TOM 84 (0)

Het Zeskant | 1956 | | pagina 14