Het keukenpersoneel had zich in die tussentijd niet onbetuigd gelaten en schotelde ons een sublieme maaltijd voor, die letterlijk gesproken veel ingang vond. Bij Hoek van Holland werd nogmaals van loods verwisseld, waarna we het ruime sop kozen. Direct werd een aanvang gemaakt met de proef nemingen, nl. het maken van torsiogrammen. Om ongeveer 9 uur 's avonds zat dit karweitje er op en werd de ingenieur, die hiervoor was meege gaan, overgezet op de loodskotter om de Paasdagen thuis te gaan door brengen. Wij echter koersten, na een klein mankement aan de smeerolie- pompen te hebben verholpen, dwars de Noordzee over en vervolgens noordwaarts langs de kust van Engeland om achtereenvolgens de 50, 75 en 80% belastingproeven te nemen. In deze periode moest nog even lang zaam worden gedraaid, omdat we in een mistbank terecht gekomen waren, welke gelukkig niet van grote omvang bleek te zijn. Inmiddels waren we de plaats van bestemming dicht genaderd en werd, in afwijking van het te voren vastgestelde programma begonnen met de ankerproeven, om daarna onze rondjes te gaan draaien en de ver schillende andere stuurproeven te voltooien. Vervolgens de stop-, start en minimum belastingproef, waarna dit gedeelte werd besloten met een half uur op volle kracht achteruit varen. Hierna werd de uitgezette mijl te New Biggin opgezocht, welke wij een tiental malen op en neer voeren om te ervaren, dat de gegarandeerde snelheid van het schip ruimschoots kon worden gehaald. Na nog een uur met overbelaste motor te hebben gedraaid, werd de grote oversteek huiswaarts ingezet. Deze keer zuidelijk om de Doggersbank recht op Texel aan en daarna langs de Hollandse kust tot het lichtschip „Goeree". Dit was nodig om het vereiste aantal draaiuren vol te maken. Om 1 uur 's middags bevonden we ons weer tussen de pieren van Hoek van Holland, nu echter de steven gericht naar Rotterdam, waar we om half vier in de middag van de 3e april aan de Parkkade meerden. Het weer heeft zich gedurende deze dagen zeer goed gehouden, terwijl wij voor de verzorging van de inwendige mens tijdens deze proeftocht niets dan lof hebben. Op 29 april jl. is de „Gvardeijsk" officieel aan de opdrachtgevers overge dragen en de dag daarop is het schip vertrokken met bestemming Kalin ingrad. W.B. (Klop) 73

Het Zeskant | 1956 | | pagina 25