MATERIAL! NIEUWE POEDERMETALLURGIE We leven in een tijd, waarin de wetenschap en de techniek snelle vorde ringen maakt. Steeds hogere eisen worden gesteld aan ons vermogen om ,,bij te blijven. In ,,Het Zeskant" zult U in de komende maanden een aantal artikeltjes aantreffen over nieuwe materialen en werkwijzen. Sommi gen ervan zijn direkt voor ons bedrijf van belang, anderen minder. Maar wat nu nog niet voor ons belangrijk is, kan dat morgen wèl zijn. De wetenschap schrijdt voort; iedere dag maakt zij vorderingen. Zeker kan dit gezegd worden van de technische wetenschap. We leven in de eeuw van de techniek. Kijk eens naar de auto's van 50 jaar geleden en vergelijk die eens met de moderne wagens van nu. Herinnert U zich de vliegmachine, waar Olieslagers omstreeks 1910 mee vloog en vergelijk dat toestel eens met de machines, waarmede de K.L.M. thans de lijndiensten onderhoudt. Er is een reusachtige vooruitgang te bespeuren; het wordt steeds groter, steeds sneller. De hogere eisen, die thans gesteld worden, vragen veelal ook andere materialen dan vroeger. En zo is de wetenschap gekomen tot de ontwikke ling van de poedermetallurgie, die een verbetering van de metaalproducten beoogt. Poedermetallurgie is een tak van de technische wetenschap, die niet slechts het vervaardigen van metaalpoeders omvat, doch het gehele gebied van de metaalkunde bestrijkt. Zij beoogt niet alleen de verbetering en verfijning van de metaalproducten, maar ook het vinden van methoden, die daartoe kunnen leiden. Het systeem berust in grote trekken op het verstuiven van gesmol ten metalen tot poeder, waarna van het poeder weer de gewenste metaal producten worden geperst. De methoden van de metaalpoederbereidirig zijn zeer uiteenlopend, in verband met de eigenschappen van de verschillende metaalsoorten. Het grondmetaal kan op verschillende manieren worden verkregen, zowel langs natuurkundige als langs elektrolytische weg. Het kan verbonden zijn aan ongewenste en onbruikbare elementen; het kan ook als erts in de natuur voorkomen. Er is dus steeds een zeker raffinageproces nodig om een constant zuiver produkt te krijgen. Want van een zuivere grondstof hangt de verdere verwerking en de kwaliteit van het eindprodukt af. Heeft rnen nu eenmaal een goed metaalpoeder verkregen, dan wordt dat in de gewenste vorm geperst en vervolgens in speciale ovens verhit tot een temperatuur, die het poeder niet mag doen smelten, maar wel voldoende is om al die kleine poederdeeltjes aan elkaar te doen „bakken". Dit proces noemt men „sinteren". De gevoeligheid van het metaalpoeder voor de juiste sintertemperatuur is bijzonder groot en men heeft dan ook voor het sinteren een zeer nauwkeurige temperatuurregeling in de ovens nodig. Wij hebben er reeds op gewezen, dat de ontwikkeling van de techniek 70 (Vervolg Algem. Ged. op blz. 71)

Het Zeskant | 1956 | | pagina 6