We hebben de goede gewoonte, iedere maand iets over de veiligheid te schrijven en over het veilig werken. Maar het blijkt, dat dit eigenlijk maar een heel beroerde gewoonte is, want daaruit blijkt, dat er op het gebied van de veiligheid iets niet deugt. We hadden zo het idee, dat we, als we een poosje over het veilig werken zouden hebben geschreven, uitgepraat zouden zijn, omdat dan een ieder de gegeven raad zou hebben opgevolgd en èr dus veilig gewerkt zou worden. Maar dat is niet waar. Vrijwel iedere dag weer komen er ongevallen voor, die voorkomen hadden kunnen worden en we zijn nu gaan beseffen, dat we over het veilig werken zullen moeten blijven schrijven tot „het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd". Dat is geen vrolijk voor uitzicht. Schrijven over de veiligheid is schrijven over ongevallen en ongevallen zijn nare dingen. Er gebeuren ongelukken in de fabriek, maar ze gebeuren ook op straat. Het verkeer wordt hoe langer hoe intensiever. Als ik thuis voor het raam sta, verwondert het me dikwijls, dat er niet nog meer ongelukken gebeuren. Telkens hoor ik het heftig remmen van auto's, telkens weer was er haast een ongeluk gebeurd! Veelal gaat het goed, maar soms is de klap raak en dan komen de Politie en de Geneeskundige Dienst er aan te pas. Dan wordt er een politie-agent naar het huisadres van het slachtoffer gestuurd om te gaan vertellen, dat de vader of de moeder, de zoon of de dochter in het ziekenhuis ligt. Waarom? Alleen omdat de man op de fiets, op de brommer of in de auto een paar minuten eerder thuis wilde zijn dan mogelijk was! Wanneer die haast om thuis te komen aanwezig is op het tijdstip, dat vrijwel alle fabrieken en kantoren uitgaan, dan wordt de tocht naar huis levensgevaarlijk. Soms houd ik mijn hart vast, als ik de werkers uit ons bedrijf om kwart voor vijf als een pijl uit de boog de poort uit zie stormen, alsof ze het record op de 100 meter moeten verbeteren. Als ze die haast de gehele weg naar huis volhouden, stijgt de kans op een verkeersongeval met honderd percent. Dan vraag ik me wel eens af: Hebben die mensen nu werkelijk zo'n haast? Is het voor hen werkelijk belangrijk om vijf minuten vroeger thuis te zijn? En is het waard om daar de veiligheid op de weg voor op te offeren? Neen, natuurlijk niet! Als u vijf minuten later thuis komt, staat het eten óók nog niet op tafel. Laten we dan die vijf minuten vooral in de spitsuren offeren op het altaar van onze veiligheid! Zo, dat is de veiligheid „op weg naar en van 't werk". En hoe staat het met de rest? Is dat verder in orde? „Het trekt er niet op", zeggen onze Vlaamse broeders, waarmede ze bedoelen, dat het nergens naar lijkt. Telkens weer moet onze Veiligheidsinspecteur aanwijzingen geven, ver manen, op fouten wijzen, enz. Leren we het dan nooit? Moeten er dan per sé ongelukken gebeuren? Als we die laatste vraag aan iedere werker van de Werf Gusto persoon- (0) 97

Het Zeskant | 1956 | | pagina 11