A Aluminium mot or schouwen in aanbouw voor de Koninklijke Marine. Bij deze 32 mijnenvegers is het mogelijk gebleken grote gedeelten van casco en inrichting in series van 32 te vervaardigen. Ons bedrijf te Krimpen aan de Lek werd hierbij ook ingeschakeld, waarbij een groot gedeelte van het schip, o.a. alle spanten, wrangen, zaathouten en andere onderdelen door ons in serie zijn vervaardigd. Een bijzonderheid van de mijnenvegers is, dat het gebruikte materiaal niet magnetisch mag zijn. Gewoon ijzer was dus uitgesloten. Om die reden is het casco en inrichting uit aluminium en de scheepshuid uit hout vervaardigd en is veel brons en a-magnetisch staal gebruikt. Over de producten van de Scheepswerven behoeven wij niet uit te weiden, daar deze bij onze Zeskant-lezers voldoende bekend zijn. In de Machinefabrieken worden de Smit-M.A.N. 4-tact dieselmotoren vervaar digd in vermogens van 100 apk tot 3700 apk. De constructie van de Smit-M.A.N. motoren is gelijk aan de M.A.N. motoren, type GV, d.w.z. 4-tact, verticaal, enkelwerkend, trunkzuigers, naar verkiezing direct omkeerbaar of niet omkeerbaar, met of zonder drukvulling. Alle belangrijke schroefdraadverbindingen van de Smit-M.A.N. motoren, zoals drijfstangbouten, tapeinden van hoofdmetalen en cilindertapeinden, worden voorzien van gerolde draad. De volgens deze methode ver vaardigde schroefdraad wordt niet in de bout gesneden, doch onder hydraulische druk met geslepen stalen rollen in de draaiende bout geperst. De vermoeidheidsvastheid van deze bouten is ca 40 hoger dan die van bouten met gesneden draad. De speciale machine voor deze methode is een unicum in de I.H.C. bedrijven. Bij een bezoek aan de machinefabrieken trekt de grote slee-schaafbank met een bedlengte van 23 meter wel zeer de aandacht. Verder leveren de machinefabrieken ketels, stoommachines, lieren, enz. In het vier verdieping hoge nieuwe kantoorgebouw, dat thans z'n vol tooiing nadert, en de gehele omgeving beheerst, zullen straks de ver schillende afdelingen een ruim en fraai onderkomen vinden. De Zeskant-lezers zullen zich met het bovenstaande enigszins een beeld kunnen vormen van J. K. Smit. 86

Het Zeskant | 1956 | | pagina 22