TEWATERLATING STATIONAIRE BAGGERMOLEN „HERMES" (C O. 349) Voor diegenen onder onze lezers, die enigszins bekend zijn met de ge schiedenis van vóór onze Christelijke jaartelling, is de naam „HERMES geen onbekende. De naam komt voor in de Griekse mythologie en was de naam voor godheid, die werd gezien als de beschermer van handel en scheepvaart. Bij de oude Romeinen werd hij „Mercurius" genoemd, welke naam meer algemene bekendheid heeft verworven. Deze naam is dus vormgevend voor het werk dat de Hermes" moet verrichten, namelijk het toegankelijk maken van waterwegen en het aan leggen van havens ten dienste van de handel en scheepvaart. De eerste fase in de verwerkelijking van deze doelstelling werd afge sloten toen op vrijdag 22 juni jl. van de werf van onze vennoot J. K. Smit te Kinderdijk, de baggermolen met goed gevolg werd tewaterge'iaten voor de N.V. Aannemersbedrijf v/h firma T. den Breejen van den Bout te Aerdenhout. De doopplechtigheid werd verricht door Mevrouw Den Breejen van den Bout-Van Weede. Deze baggermolen is een iets grotere uitvoering van de baggermolen „Hercules", die 3 jaar geleden door de I.H.C. aan het Aannemersbedrijf v/h fa. T. den Breejen van den Bout werd afgeleverd. De voornaamste afmetingen van de ponton zijn 52 bij 9,50 meter. Het geheel gelaste schip wordt gebouwd onder toezicht van Bureau Veritas. De speciale, geodetische emmers hebben ieder een inhoud van 800 liter. De baggerdiepte varieert van 14 tot 20 meter. Een stoommachine met een vermogen van 425 pk zal worden geïnstalleerd. Voor aandrijving van de dynamo voor opwekking van de elektriciteit nodig voor de electrische lieren, wordt een stoommachine van 310 pk opgesteld. Beide stoommachines zijn van het gesloten Brouwer-type en worden door J. 6 K. Smit's Machinefabrieken vervaardigd. Het ligt in de bedoeling het schip in het najaar in dienst te stellen. 79

Het Zeskant | 1956 | | pagina 3