MATERIAL! NIEUWE S. A. P. In een vroeger artikel schreven wij het een en ander over de poeder- metallurgie en over de mogelijkheden, die deze wijze van metaalproductie biedt. Deze keer willen wij het eens speciaal hebben over gesinterd aluminium- poeder. In het Engels heet dat „sintered aluminium powder", afgekort S.A.P. Onder deze Engelse afkorting is dit metaal bekend geworden. Voor dit nieuwe product is als grondstof zuiver aluminium nodig. Dit aluminium wordt gesmolten en dan in gesmolten toestand door middel van een stoomstraal verstoven; het vloeibare metaal wordt dus als het ware uit elkaar geblazen. Het poeder, dat daardoor ontstaat, wordt nu onder hoge druk samengeperst in de gewenste vorm en bij hoge tempera tuur „gesinterd". Nu zult U misschien zeggen, dat dit sinteren niets nieuws is, doch al lang werd toegepast, b.v. bij magneten, bronzen lagers e.d. Inderdaad; maar het sinteren van zuiver aluminium was tot voor kort onmogelijk en wel als gevolg van de grote affiniteit tot zuurstof. Dat wil zeggen, dat aluminium en zuurstof zich direct verbinden. En aange zien er nu eenmaal zuurstof in de lucht zit, wordt er onmiddellijk een oxyde-huidje op het aluminium gevormd. Dat oxyde-huidje verhindert nu het samenbakken, het sinteren, van de aluminium-korrels. De lassers weten wel, dat aluminium alleen gelast kan worden in een „neutrale" atmosfeer, zoals b.v. argon. Komt er zuurstof bij, dan pakt de lasdruppel niet. Zowel in Engeland als in Duitsland heeft men uitgebreide proeven ge nomen, om langs poedermetallurgische weg nieuwe legeringen te ontwik kelen, maar in Zwitserland is men er voor het eerst in geslaagd zuiver aluminium te sinteren. Dit product van het Zwitserse speurwerk nu ver toont verrassend goede eigenschappen. Zo heeft S.A.P. in tegenstelling tot alle andere legeringen van aluminium bij hoge temperaturen nog een hoge treksterkte. De uitzettingscoëfficiënt van S.A.P. is belangrijk kleiner dan die van zuiver aluminium of van aluminium-legeringen. Deze eigenschappen maken S.A.P. bij uitstek geschikt voor b.v. zuigers. Voor lopig wordt het S.A.P. nog slechts op kleine schaal gemaakt in ronde en vierkante staven. Verdere verwerking tot plaat, profiel en smeedstukken is eveneens mogelijk. Hoe de toepasing van dit materiaal zich zal ont wikkelen is voor een groot deel afhankelijk van de leveringsmogelijkheid en van de prijs. In ieder geval is het een materiaal, dat onze belang stelling ruimschoots waard is. Voor de liefhebbers van cijfers volgen hieronder nog enkele vergelijkingen tussen S.A.P. en andere lichte metalen. 81

Het Zeskant | 1956 | | pagina 5