DE ONDERNEMINGSRAAD Wanneer dit nummer van Het Zeskant verschijnt, zijn de verkiezingen voor de leden van de Ondernemingsraad reeds achter de rug en is de uitslag daarvan al bekend gemaakt. Dan is er dus bij de Werf Gusto een Ondernemingsraad. Het lijkt ons goed in korte trekken aan te geven wat die Ondernemings raad nu eigenlijk is en welke zijn taak is. De Wet op de Ondernemings raden schrijft voor, dat in elke onderneming met 25 of meer werknemers een Ondernemingsraad moet worden ingesteld. Het aantal leden van die raad is verschillend en varieert van 3 leden bij ondernemingen met 25 of meer, maar minder dan 51 werknemers, tot 13 leden voor ondernemingen met ten hoogste 999 werknemers. Voor de grotere bedrijven komen er voor elke 1000 werknemers méér, 2 leden bij. Groter dan 25 leden kan een Ondernemingsraad echter niet zijn. Volgens de bepaling van de Wet heeft de Ondernemingsraad tot taak, onder erkenning van de zelfstandige functie van de ondernemer, naar vermogen bij te dragen tot een zo goed mogelijk functionneren van de onderneming. Deze bepaling is in het voorlopig Reglement voor de Onder nemingsraad bij de Werf Gusto als volgt uitgewerkt: De Ondernemingsraad heeft tot taak, zulks onder erkenning van de zelf standige functie van de ondernemer, naar vermogen bij te dragen tot een zo goed mogelijk functionneren van de onderneming. Zijn streven is er daarbij op gericht, dat allen, die in de onderneming werkzaam zijn, zich opgenomen gevoelen in de bedrijfsgemeenschap en dat zij, mede als gevolg daarvan, de goede gang van zaken door daadwerkelijke persoonlijke inspanning zullen helpen bevorderen. Hij tracht de goede verhouding en onderlinge samenwerking te versterken van allen, die aan de onderneming verbonden zijn, zowel tot verhoging van de arbeidsvreugde van alle be trokkenen, als van de bloei van de onderneming. De vraag rijst nu, hoe de Ondernemingsraad deze hem opgedragen taak ten uitvoer zal moeten leggen. Ook dit is in het reglement voorzien. Het noemt nl. verschillende punten, waardoor de Ondernemingsraad zal moeten trachten zijn taak te vervullen. Deze punten zijn: a. Het behandelen van uit het personeel te zijner kennis gebrachte op merkingen, wensen en bezwaren, voor zover deze van een meer algemeen belang zijn voor de positie van de werknemers in de onder neming. b. het plegen van overleg in zake het vaststellen van vacantietijden, werk- roosters, overwerk, ploegendiensten en schafttijden, voor zover deze (0) 93

Het Zeskant | 1956 | | pagina 7