(Vervolg Algemeen Gedeelte) zit hierin, dat honderd jaar terug niet meer dan 20 kg aluminium op de hele wereld werd gemaakt en nu... meer dan 3 miljoen ton. En toen zakte de prijs vanzelf. Dus deze prijsfactor hing nauw samen met een andere factor en wel die van de productie. Men wist niet direct wat de gunstigste methode was om aluminium te winnen. Zo is het ook gegaan met titanium, al ging het nu in een sneller tempo. Maar toch is de fabricagemethode nog vrij kostbaar. Men zoekt nog naar eenvoudiger wegen. Titaan is niet zo gemakkelijk te smelten uit zijn ertsen en andere verbindingen, waarin het gevonden wordt. Het is namelijk zeer actief in vloeibare toestand. Het tast alle bekende vuurvaste materialen aan. Het neemt bovendien zuurstof en stikstof uit de lucht op en wordt daardoor zeer bros. Na veel zoeken heeft men 2 methoden gevonden om in kleine hoeveelheden titaan te smelten en wel in een grafiet kroes en in een koperen kroes die geheel uitwendig gekoeld moet worden met water. Het smeltpunt ligt bij 1800° C., voor het gieten heeft men dus een temperatuur nodig van ca. 1850—1900° C. Dit smelten en gieten moet in het luchtledige gebeuren of in een neutrale atmosfeer, b.v. argon of helium. Wat de eigenschappen betreft, is men al heel wat te weten gekomen. En juist deze kennis van dit metaal is het, waarom de technische wereld zo'n grote belangstelling heeft voor de toepassingen en mogelijkheden. Want die zijn er. Behalve de reeds genoemde eigenschappen van laag gewicht is er nog die van grote sterkte. Bij legeringen is een treksterkte bereikt van 103 kg/mm2 en zelfs van 160 kg'/mm2. Tot 500° C. blijft de mechanische sterkte heel goed. Het feit, dat in zo korte tijd, zonder enige fundamentele kennis, legeringen zijn ontwikkeld met zulke gunstige eigenschappen, die bij geen ander metaal worden ge vonden, belooft veel voor de toekomst. De prijs is nog wel te hoog om te denken aan industriële toepassingen. Tenzij de economie buiten beschouwing wordt gelaten en de prijs geen rol speelt, zoals bij militaire instanties. In straalmotoren en vliegtuigen, die sneller dan het geluid gaan, is het toe te passen. Ook voor condensorpijpen en snuivers voor onderzeeboten, torpedo's enz. Pas als er een methode wordt gevonden om op goedkope wijze titaan te produceren, zal men er toe kunnen overgaan producten voor algemeen gebruik te vervaardigen. Tot zolang mogen we er naar kijken (in de toekomst). L.W. (Gusto) 95

Het Zeskant | 1956 | | pagina 27