Idee 103. J. v. d. Waart van Gulik. Vervangen van ijzeren waterkoeling door een van aluminium, ter voorkoming van roest in de leidingen. Het idee is goed en uitvoerbaar. De Commissie merkt nog op, dat een koelbak van koper waarschijnlijk nog beter zal voldoen. Premie 15, Idee 104. G, D. v. d. Leist. Verstelbare matrijs voor het maken van smeedbeugels. Het is de Commissie gebleken, dat dit idee reeds wordt toegepast en goed voldoet. Premie 50, De ideeën Nos 96, 105, 106 en 108 werden aangehouden tot de volgende vergadering. De ideeën Nos 54, 90, 93, 98, 99 en 107 kwamen niet voor een be loning in aanmerking. De vacanties zijn achter de rug; zowel die van de scholen als die van de fabrieken en werkplaatsen. Zowel de scholieren als degenen, die in de bedrijven werkzaam zijn, hebben hun gewone werkzaamheden weer hervat en ze zijn teruggekeerd in de hen bekende en vertrouwde omgeving. Er is echter één groep, die daarop een uitzondering maakt en dat is de groep van de scholieren, die nu de schooljaren achter de rug hebben en hun intrede in het bedrijfsleven doen. Het zijn de „kinderen", die van school gekomen zijn en nu de „mannen" in het bedrijfsleven moeten worden. Zij komen niet in een oude, vertrouwde omgeving terug, maar zien zich gesteld voor iets geheel nieuws. Een bedrijf, waar zij nog vreemd tegen over staan, waar zij de weg niet kennen, waar zij zich nog vreemdeling voelen. Evenals het vorige jaar is ook dit jaar weer een belangrijk aantal jonge krachten als leerlingen voor de Leerschool aangenomen. Deze jonge mensen gaan beginnen aan hun opleiding tot geschoold vakman en het is tot hen, dat wij dit woord van welkom richten. We hopen, dat zij zich spoedig in ons bedrijf thuis zullen voelen en bovenal, dat uit hen goede, vakbekwame werklieden zullen groeien. De weg van leerling tot vakman is een lange en moeilijke weg. Maar het is een weg, die de moeite waard is gegaan te worden! Onze nieuwe jeugdige arbeidskrachten moeten nog alles leren. Zij zullen bij dat leren de steun en de leiding van ervaren leermeesters nodig hebben en zij zullen die zeker krijgen ook. Maar naast de hulp van de leermeesters zullen zij voor een goed deel ook zijn aangewezen op de hulp van oudere en reedsvakbekwame collega's. Het lijkt ons goed, daarop nog eens met nadruk te wijzen. De oudere hebben het vak ook moeten leren. Zij hebben dat misschien niet in een moderne bedrijfsschool gedaan en volgens een vastgesteld leerplan. Mis schien hebben vele ouderen het vak geleerd met een grauw en een snauw en een pak slaag, als ze het niet goed deden. Dat is er tegenwoordig niet meer bij! 128 (0)

Het Zeskant | 1956 | | pagina 10