P. J. J. S. volgeling van Sint Joris tot de werkelijkheid terugkeert en zich weer heel klein begint te voelen, dan struikelend over puin en aarde de benen neemt in de richting van zijn groep. Op veilige afstand keert hij zich om en lucht zijn kleine, verontwaardigde gemoed met een verachtelijk „Pest-vent" aan het adres van de sloper. Bedrijfs-electriciëns kruipen grommend van voldoening, geheel in hun element, als mollen door de opengereten natte aarde en verrichten daar aan bundels blootgewoelde kabels hun onbegrijpelijk en gevaarlijk precisie werk. Over hen dwarrelen wolken roet en kalk, die zich door de ononder broken stroom regen vermengen tot een papachtige massa. Een voorbijkomende gepensionneerde blijft even staan en overziet met troosteloze ogen hoofdschuddend de gehele ruïne. Daar kan niets goeds van terecht komen, mompelt hij voor zichzelf heen. Aan de andere kant is de opbouw in volle gang. Fascinerend is het hoe de heiploeg met de tonnenzware en tientallen meters hoge stelling, zonder veel drukte, volkomen op elkaar ingespeeld, manoevreert om op de aan gegeven plaatsen de 25 meter lange palen de grond in te jagen. De bouw kundige zit op een stuk puin, dicht bij het neersuizende heiblok. En con troleert onbewogen, maar met Argus-ogen, of de klappen nog invloed heb ben op de betonnen paal en deze diep onder de aardoppervlakte doorge drongen is tot de vaste zandplaat, hetgeen de waarborg is voor een goede helling. Nog eenmaal dwalen mijn blikken mijmerend omhoog langs de massieve schoorsteen, waarvan de top zich schier verliest in de zware regennevelen. Op zijn plaats zal een trotse oceaanstomer zijn neus hoog in de lucht steken. Evenzeer als van iedere geboorte de dood zeker is, zo moeten ook in ons maatschappelijk bestel volgens ijzeren natuurwetten oude ideeën sterven om plaats te maken voor revolutionaire, diep ingrijpende nieuwe gedachten. Op enige tientallen vierkante meters Gusto-bodem gingen deze wetten volkomen in vervulling. In gedachten verzonken vervolgde ik huiverend mijn weg De schrijver van bovenstaand artikel merkt in een begeleidend schrijven nog op: „Ik wil er wel de aandacht op vestigen, dat deze indrukken op mij af kwamen stormen in minder dan vijf minuten. Dit ter voorkoming van misverstand, als zou een medewerker van het onderhoudscircus niets anders te doen hebben, dan over de werf te lopen dromen." Van de zijde van de redactie is tegen dat vijf minuten „dromen" geen enkel bezwaar. Als iedere werknemer van de Werf Gusto voor elke vijf minuten „dromen" een artikel voor het Zeskant inlevert, kunnen we van het Zeskant een dagblad maken. Met dankbaarheid in het hart constateren we, dat onze herhaalde oproep aan de werknemers, om ook eens iets voor het Zeskant te doen, resultaat gaat afwerpen. Waar blijven nu degenen, die nog geen kopij instuurden? Red. Om snel de oorzaak van Uw moeilijkheden te vinden, moet U eerst zoeken bij Uzelf, dan pas bij anderen. Een goed voorbeeld is beter dan de beste preek. (0) 135

Het Zeskant | 1956 | | pagina 17