NIEUWE MATERIALE VERDUURZAMING VAN HOUT HET CREOSOTEREN Voor het verduurzamen van hout wordt sinds 115 jaar geleden creosoot olie gebruikt. Tientallen andere houtconserveringsmiddelen worden en zijn reeds aan bevolen. Wat is gecreosoteerd hout? Gecreosoteerd hout is geen hout, dat enige tijd in creosootolie is gedompeld. Het is hout, waarin onder druk van verscheidene atmosferen hete creosoot olie is geperst, zodat de olie diep genoeg in het hout is gedrongen om het afdoende tegen aantasting van houtzwammen, insecten en paalworm te beschermen. Ook wordt het verrotten of vergaan van hout hiermede voor jaren voorkomen. Wat is creosootolie? De beantwoording is niet zo eenvoudig, doch komt in het kort op het volgende neer. Steenkool wordt onder afsluiting van lucht, zodat ze niet kan verbranden, verhit tot zeer hoge temperaturen (8001000° C.) om cokes voor de staalindustrie en om lichtgas te produceren. Eén van de bijproducten is de teer. Deze teer wordt ook weer gedistilleerd, daar de scheikundigen er de laatste jaren in geslaagd zijn hieruit honderden stoffen af te scheiden, die dienstbaar worden gemaakt voor allerlei industrieën, zoals kleurstoffen, lakken, parfums, kunstharsen, geneesmiddelen, springstoffen, rubber, in secticiden, oplosmiddelen, enz. Eén van deze producten van de teerdistillatie is de creosootolie, die op zichzelf weer uit zeer vele bestanddelen bestaat. Meer dan 100 jaar geleden, in 1838, raadde de Engelsman Bethell creo sootolie aan om te impregneren, zonder te weten welke bestanddelen van de olie hiervan de oorzaak waren. Zijn vermoeden dat dit de beste wijze van houtconservering was, is juist gebleken, want geen ander middel heeft gedurende zo'n lange tijd zoveel millioenen guldenswaarde aan hout be schermd en voor verrotting bewaard. Het is jammer, dat enkele eigenschappen van de creosootolie het gebruik ervan voor de houtconservering soms minder wenselijk maken, zoals bij hout in woonruimten, broeikassen, zitplaatsen op tribunes, bij mijnhout en hout dat geschilderd moet worden. Hiervoor zal men andere, in water oplosbare houtconserveringsmiddelen moeten gebruiken. Ook is de Nederlandse houtbereidingsindustrie hiervoor ingericht, aan gezien men in de woningbouw meer en meer de noodzaak van houtver duurzaming begint in te zien. Daarom doet de houtverbruiker verstandig 108

Het Zeskant | 1956 | | pagina 24