„INGEN1ERO RUBEN DAVILA" BEPROEVINGEN worden aangeboden, die men enige tijd in een oliebad heeft gedompeld en die met werkelijk gecreosoteerde palen slechts de zwart-bruine kleur gemeen hebben, doch waarin het spinthout niet voldoende is doordrenkt. Ook hiermede zullen geen goede resultaten worden verkregen. Goed gecreosoteerd hout heeft de verbruiker nog nooit in zijn verwach- tingen teleurgesteld. Dwarsliggers, telegraaf- en omheiningpalen, hout in waterbouwkundige werken, schuren, boompalen, bruggen, hekken, vlonders, kippen- en varkenshokken en veestallen van gecreosoteerd hout hebben geen onder houd meer nodig, ook al zijn ze aan de ongunstigste weersomstandigheden blootgesteld. Vervangingskosten en arbeidslonen zijn de eerste dertig jaren zeker niet meer nodig en het gebruik van gecreosoteerd hout moet dus een enorme besparinq geven. A. K. (J. K.) C.O. 327 Dinsdag 21 augustus jl. werd een aanvang gemaakt met de reeks be proevingen, waaraan de voor Chileense rekening gebouwde zelfvarende stoombaggermolen „Ingeniero Ruben Davila" onderworpen moest worden. Alvorens de gebeurtenissen in volgorde aan u voor te schotelen, is het misschien gewenst een nadere toelichting te geven op dit baggerwerktuig. Om de combinatie „zelfvarend" en „emmerbaggermolen" tot stand te brengen, hebben we in dit geval twee machines nodig, welke elk hun eigen taak hebben, nl. voortstuwing resp. aandrijving emmerketting. Be halve via de stortbakken aan SB en BB, waarmede de specie naar langs zijde liggende bakken wordt afgevoerd, kan de molen ook haar opge baggerde specie via een drijvende en landleiding naar de wal persen. Voor dit doel is er een zandpomp, die de specie uit een speciale stort- ruimte zuigt en daarna naar de wal perst. Voor de aandrijving van de zandpomp wordt de vaarmachine gebruikt. Uit practische en economische overwegingen werd de baggerpomp be proefd, terwijl het schip nog aan de werf lag. De pomp bleek aan de gestelde eisen te voldoen. De dag daarop, woensdag dus, werd het vaartuig naar het Hollands Diep gesleept om ter hoogte van Klundert de voorge schreven baggerproeven te doen. De molen werd door de baggermensen gesteld en ankers werden uitgebracht. Ook in de machinekamer zat men niet stil, doch door onvoorziene omstandigheden kon die dag niet worden gebaggerd. Geen nood, dan gaan we eerst varen, was de conclusie. De volgende morgen waren we weer vroeg uit de veren; deze dag zouden de snelheidsproeven genomen worden, waarvoor we naar de Oosterschelde moesten varen, omdat de gemeten mijl tegenwoordig is uitgezet ter hoogte van Wissekerke op Noord-Beveland. Met matige wind en tamelijk goed weer koersten we op Zierikzee aan, dat schuin tegenover Wissekerke ligt. Ter plaatse aangekomen, werd terstond een aanvang gemaakt met het varen op de gemeten mijl. Nadat de laatste run genomen was, en wij bijna het „heen en weer" gekregen hadden, werden berekeningen gemaakt 110

Het Zeskant | 1956 | | pagina 26