dispuut vormen en hoe de ventilatie op de Noordzee toch beter geregeld is dan onder dat zonovergoten dak van de tekenkamer. Wat een pracht- gelegenheid om in die grote ruimte je hart eens te luchten! Ik had hier maar net de tijd voor, want het ratelen van de ankerketting brak mijn mijmeringen af en gelukkig maar. Wie weet wat er nog meer gemijmerd had zullen worden? Inmiddels waren de ankerproeven begonnen. Om het voor iedereen duidelijk te maken wil ik U vertellen, dat de hoofdproef bestaat in het gelijktijdig hieuwen van twee ankers met elk 75 vadem ketting. Nou, daar gaat-ie dan! Of nee, toch niet, want om de ankers te hieuwen zul je ze toch eerst moeten laten vallen en dat is zo één, twee, drie nog niet gebeurd. Daar komen loods, stuurman, bootsman, diverse helpers, fluitjes en telefoontjes naar de brug aan te pas. 's Jonge, jonge, wat een werk is dat. Als een kip een ei kwijt moet, zoekt ze eerst een half uur naar een geschikt plaatsje en dan plop „het ei". Zo gaat het ook met de ankerproef! Het hieuwen van de ankers kostte minder moeite dan het laten vallen en dan denk je nog wel, dat het vallen vanzelf gaat. Maar ja, in alle scheepsbestekken wordt gesproken over het hieuwen van ankers en waar om zul je je dan druk maken over het laten vallen? Na deze zeer geslaagde proef werd er rondgeroepen, dat de volgende proef genomen zou worden in de eet- en rooksalon en hier kon je wer kelijk zien, dat er verschillende oude rotten in het vak waren, die een schat aan ervaring hadden opgedaan en nog wel zonder stop-watch! Jongens, wat ging dat vlot. De ene proef na de andere werd genomen en allemaal tot tevredenheid van de proevers. Vandaar, dat spoedig de lunchpakketten werden uitgedeeld en de inwendige mens weer op nor male toeren werd afgesteld. Na deze noodzakelijke onderbreking werd begonnen aan de stuurproe- ven, die vlot verliepen en zoals gewoonlijk bestonden uit roer van boord tot boord ronddraaien, zig-zag varen enz. Al met al waren we op het tijdschema vóór; wel een bewijs, dat er goed gewerkt was met het op- en afstellen van de verschillende machinerieën. Alle hulde aan onze mon teurs! Er werd nu nog wat rond gevaren op de Noordzee en als je ziet, hoe kalm en rustig alles verloopt, dan denk je; Nou, dat varen daar is ook geen kunst aan. Je trekt maar aan een handle en je vaart harder of zachter, je stelt de automatische piloot af en het schip vaart de ver langde koers; de radar waarschuwt als er iets in de weg komt, het echo lood zorgt dat je niet aan de grond loopt enz. enz. Maar ik geloof toch. dat het moeilijker is. Om 4 uur precies zijn we weer binnen de pieren van de Hoek van Holland en de loods stond zich op de borst te kloppen van ,,Zie je nou, precies volgens het tijdschema!" Maar ook een kunst: de Hoek van Hol land lag nog precies op dezelfde plaats, waar we het 's morgens gelaten hadden. De Waterweg laat ons dan met zijn vele inkomende en uitgaande sche pen zien hoe bedrijvig het inmiddels gebleven is. We waren het daar op de Noordzee in die wijde, stille ruimte haast vergeten. Bij Maassluis werd er gedraaid, daar het schip nog twee dagen weg moest. We wer den met de sleepboot van boord gehaald en terwijl we stonden te kijken, wie er alzo de statietrap afkwamen, werd de vraag gelanceerd, of nu al die mensen aan de bouw van het schip hadden meegewerkt. Misschien wel... misschien niet. Er zijn nu eenmaal mensen, die een schip bouwen (0) 145

Het Zeskant | 1956 | | pagina 11