NIEUWE MATERIAL! MAGNESIUM (Vervolg Algemeen Gedeelte) In het inwendige van het hierbij afgebeelde zeskant werden ook straal- lampen aangebracht, welke op de foto echter niet te zien zijn. In totaal werden hier 54 lampen gebruikt, elk van 250 Watt, totaal dus 13,5 KW. Het 5295 kg wegende zeskant werd hiermede in 8 uren ver warmd tot ongeveer 100° C. De asgaten met een diameter van 320 en 318 mm waren toen ongeveer 0,4 mm uitgezet, zodat de as er met zijn 0,2 mm overmaat gemakkelijk in kon zakken. Het stroomverbruik was dus 8 x 13,5 108 kwu. zodat deze werk methode uit dien hoofde niet duur mag heten. Voor de electrische aan sluiting van de lampfittings, die op gemakkelijk te verbuigen bandijzer zijn gemonteerd zoeken wij op dit ogenblik nog naar een universeel toe pasbare methode, met stopcontacten of zo iets, waardoor de opstellings- kosten nog verminderd zullen kunnen worden. B. K.) Hoewel magnesium niet direct tot de nieuwe materialen gerekend kan worden, is het toch wel een materiaal, waarvan de toepassing tijdens en na de oorlog sterk is toegenomen. Magnesium werd in 1808 door Humphry Davy in Engeland ontdekt, maar het duurde nog bijna een eeuw, voordat men een bruikbare magne siumlegering had gevonden. Het zuivere magnesium is ons al lang bekend bij het gebruik in vuurwerk, brandbommen, fotoflitslampen enz. Hoe komt men aan dit magnesium? Het is algemeen bekend, dat onze aardkorst grote hoeveelheden metaalertsen bevat. Volgens berekeningen van deskundigen bevinden zich in de bodem 8% aluminium, 5% ijzer en 2% magnesium. Andere metalen, zoals koper, tin, lood enz., zijn veel schaarser en de hoeveelheid daarvan is minder dan 0,1%. Het magnesium wordt gewonnen uit dolomiet, magnesiet en magnesium chloride. Er is echter nog een andere bron, waaruit magnesium gehaald kan worden en dat is: het zeewater! Het is moeilijk zich een begrip te vormen van de enorme massa's van dit metaal, die in het zeewater aan wezig zijn. We willen trachten U daarbij te helpen. Stel U voor een kubus van 1 kilometer lang, breed en hoog, gevuld met zeewater. In deze kubus bevindt zich dan 1.300.000.000 kilogram (1,3 milliard kg) magnesium. Fantastisch? Toch is het zo! 119

Het Zeskant | 1956 | | pagina 23