In Amerika heeft men reeds fietsen gemaakt van zeewater, d.w.z. van het magnesium, dat uit zeewater is gewonnen. Met de voorraad magne sium, die thans aanwezig is in bodem en zee, kunnen we nog 100 mil- lioen jaren vooruit. De nu bekende voorraden lood, tin, zink en chroom zullen daarentegen binnen 30 jaar uitgeput zijn. Hieruit volgt, dat mag nesium voorbestemd is een belangrijke rol in onze samenleving te gaan spelen. De fabricage-methoden zijn in de loop der jaren belangrijk verbeterd en op een zodanig peil gebracht, dat het product tegen een redelijke prijs op de markt gebracht kan worden. Het fabriceren van magnesium kan op twee manieren gebeuren, n.l. volgens de electrolytische methode en vol gens de thermische methode. Wij willen U echter niet vermoeien met een technische uiteenzetting van die verschillende werkwijzen, maar U liever nog iets vertellen van de eigenschappen van dit metaal. Magnesium heeft verschillende goede eigenschappen: het is licht van gewicht, het is goed bewerkbaar, het is gemakkelijk gietbaar en boven dien is het een goede warmtegeleider. Het wordt zelden als zuiver metaal toegepast, doch meestal als legering. De aluminium-magnesiumlegeringen zijn de meest bekende. Een grote treksterkte wordt niet bereikt, maar het lichte gewicht maakt het materiaal voor vele constructies geschikt. Een typisch voorbeeld daarvan zijn de helicoptère-hangars, die zó licht zijn, dat ze door de helicoptère zelf verplaatst kunnen worden. Voorts wordt magnesium veel toegepast bij de bescherming van onder grondse tanks en leidingen tegen corrosie door zwerfstromen enz. Daar voor worden blokken magnesium in de grond gegraven en geleidend ver bonden met de tank of leiding. Men ziet dan dat de magnesiumblokken langzamerhand opgelost worden, terwijl tanks en leidingen gespaard blijven. Dit is een economische beschermingsmethode, want de toepassing van de magnesiumblokken kost slechts 3% van de aanlegkosten van een pijpleiding, terwijl de besparing op het onderhoud ongeveer 60% be loopt. In Duitsland wondt per jaar ca. 5.000 ton magnesium voor deze kathodische bescherming gebruikt. Ten slotte nog een enkel woord over de toepassing van magnesium als brandstof. Bij verbranding van 1 kg magnesium in poedervorm wordt evenveel energie ontwikkeld als bij verbranding van 70 liter vliegtuig- benzine. Het zou dus niet onmogelijk zijn, dat U in de (misschien) nabije toekomst in een uit magnesium vervaardigd vliegtuig met magnesium brandstof zoudt vliegen over de oceanen, de grote magnesiumbron, waaruit dit alles is gemaakt. L. W. (Gusto) 120

Het Zeskant | 1956 | | pagina 24