EEN ZESKANT IN HET ZESKANT Ten slotte dankte de heer Kwee Djie Hoo namens zijn echtgenote voor het geschenk, dat zij als herinnering aan deze tewaterlating mocht ontvangen, en dat door haar op hoge prijs wordt gesteld. Hij wees er op, dat Indo nesia voor de verbinding tussen de talrijke eilanden veel schepen nodig heeft en zeide er op te vertrouwen, dat de „Bengawan", die nu door de Werf Gusto als vennoot van de I.H.C. Holland wordt afgebouwd, een waardevolle aanwinst van de Indonesische vloot zal worden. Hieronder volgen nog enkele technische gegevens van de „Bengawan". De hoofdafmetingen van het schip zijn: Lengte 87.m. Breedte 14.m. Holte tot "A"-dek 7,90 m. Holte tot "B"-dek 5,50 m. Klasse Lloyd's Register of Shipping Het schip zal worden uitgerust met een 2300 pk M.A.N. motor, die heft schip een snelheid zal geven van ca. 12,8 mijl. Verder zal het schip op de modernste wijze worden uitgerust, o.a. met complete aircondition ing, radar, echolood en COï-installatie, terwijl het tevens voldoet aan de conventie van 1948, in verband waarmede een „sprinkler'-installatie wordt aangebracht. Het schip is bestemd voor korte reizen in de Indonesische archipel en krijgt een accommodatie voor twaalf passagiers le klasse, achttien passa giers 2e klasse en zes en dertig passagiers 3e klasse, verdeeld over diverse hutten, terwijl voorts ca vijfhonderd dekpassagiers vervoerd zullen kunnen worden. Er is al zoveel over „het" zeskant geschreven, dat wij het ditmaal eens over „een" zeskant willen hebben, en als dat voor de afwisseling aar diger mocht zijn mag het, wat ons betreft ook een vijfkant zijn. In deze grote stukken moeten altijd zeer zware assen aangebracht wor den. Sedert jaren hebben wij deze assen met hydraulische vijzels in de boring van het vijf- of zeskant geperst, waarbij voor onwillige assen de ram werd gebruikt. Zo'n rampartij was een sportieve prestatie van de eerste rang, die altijd veel bekijks trok. Ook de regelmaat van felle klappen, waarmede de ram tegen de onbewegelijke as sloeg vestigde aandacht van de omstanders op dit karwei. Als dan ook na een half uurtje geanimeerd rammen de ploeg van een man of vier tot zes zich het zweet eens van het voorhoofd moest wissen waren er steeds voldoende liefhebbers om de taak eens voor een tijdje over te nemen. Het werd ook een soort krachtmeting om na te gaan of de onwillige as onder het geweld van deze verse ploeg wat vlugger naar binnen beliefde te gaan. Waarschijnlijk heeft ook het onderwijs in Vaderlandse geschiedenis, waarbij het rameien van de Brielse stadspoorten sterk tot onze verbeel ding sprak, er toe bijgedragen, een ieder de handen te doen jeuken om zelf ook eens te kunnen rameien. 117

Het Zeskant | 1956 | | pagina 5