24 OKTOBER Dag der Verenigde Naties „Wij, de volkeren van de Verenigde Naties, vastbe- sloten sociale vooruitgang en betere levensstandaarden in grotere vrijheid te bevorderen, hebben beslo ten onze pogingen te verenigen ominternationale samenwerking te verwezenlijken bij het oplossen van internationale vraagstukken van economische, sociale, culturele of humanitaire aard Aldus staat geschreven in het Handvest van de Verenigde Naties, dat op 24 oktober 1945 in werking trad. Sindsdien zijn elf jaren verlopen en vooral in de eerste jaren is het oordeel over de Verenigde Naties ook in Nederland niet altijd gunstig geweest. Er was kritiek, er was twijfel, en op sommige ogenblikken kon men zelfs spreken van een openlijke vertrouwenscrisis. De Verenigde Naties zijn de kinderziekten van de eerste jaren echter goeddeels te boven gekomen en er is lang zamerhand in de gehele wereld een toenemend vertrouwen in de orga nisatie ontstaan. Terugblikkend op de afgelopen jaren zou men het keerpunt willen leggen in 1950. In de zomer van dat jaar traden twee besluiten van verstrek kende betekenis in werking. Van politieke aard was het niet te onder schatten besluit van de wereldorganisatie tot onmiddellijk optreden tegen de communistische aanval in Korea. Dank zij de militaire en economische hulp van tientallen landen waaronder Nederland kon de aanvaller worden teruggeslagen en konden orde en rust in Korea worden hersteld. Door dit directe en gezamenlijke optreden bewees de wereldorganisatie, dat zij sterker was dan de vooroorlogse Volkenbond en dat zij bereid was en in staat om ook tegen inbreuken op de wereldvrede krachtig op te treden. De tweede belangrijke gebeurtenis in de zomer van 1950 was van sociaal-economische aard. In juli van dat jaar werd namelijk een begin gemaakt met de uitvoering van een grootscheeps programma tot het ver lenen van Technische hulp aan de minder ontwikkelde gebieden der aarde, waardoor de hierboven aangehaalde regels uit het Handvest der Verenigde Naties konden worden verwezenlijkt. Dit programma stelt zich ten doel om de bevolkingen van de economisch ten achter gebleven ge bieden zoveel mogelijk deelgenoot te maken in de technische kennis en (0) 141

Het Zeskant | 1956 | | pagina 7