kunde van de hoger ontwikkelde landen. Na een aarzelend begin is dit programma van de Verenigde Naties in de afgelopen zes jaren uitge groeid tot een wereldomvattende inspanning om de welvaart van de minder ontwikkelde landen te verhogen en om de levensstandaard van de bevolking in deze gebieden te brengen op een menswaardig niveau. De Verenigde Naties doen dit werk niet alleen. Zij werken daartoe samen met de zogenaamde Gespecialiseerde Organisaties. Dit zijn inter nationale lichamen, die zich gespecialiseerd hebben op een bepaald ter rein van de internationale samenwerking op sociaal, economisch, cultu reel of humanitair gebied. Een van de meest bekende daarvan is de Inter nationale Arbeidsorganisatie, die zich sinds 1919 bezig houdt met de bevordering van de sociale rechtvaardigheid door internationale samen werking van regeringen, werkgevers en werknemers tot verbetering van de arbeidsvoorwaarden en van de levensomstandigheden van de arbei dende bevolking. Meer dan honderd internationale arbeidsverdragen zijn door deze organisatie tot stand gebracht. Daaronder bevinden zich ver dragen betreffende de acht-urige werkdag, loonbescherming, betaalde vakantie, verbod van kinderarbeid, bedrijfsveiligheid, vrijheid van vak verenigingen, enz. Andere Gespecialiseerde Organisaties zijn b.v. de Wereldgezondheids organisatie, die o.a. over de gehele wereld met toenemend succes de strijd tegen besmettelijke ziekten heeft aangebonden; de Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Naties (FAO), die met goede resu'- taten streeft naar een verhoging van het voedselniveau en de levens standaard van de wereldbevolking door internationale samenwerking op het gebied van de produktie en de verdeling van alle voedsel- en land bouw-, bosbouw- en visserijprodukten; de V.N. Organisatie voor Onder wijs, Wetenschap en Cultuur (UNESCO), die zich onder meer richt op de internationale samenwerking tot volksopvoeding en cultuurspreiding en tot bestrijding van het analfabetisme in de minder ontwikkelde landen; de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling, die door het ver strekken van leningen in sommige landen waaronder Nederland het herstel van geleden oorlogsschade heeft vergemakkelijkt, en in andere landen de ontwikkeling van de economie bevordert; voorts nog enkele andere internationale lichamen, die zich o.m. bezighouden met de be vordering van de burgerluchtvaart, het internationale post- en telegraaf- verkeer, de wereldhandel en de internationale uitwisseling van weer kundige gegevens ten dienste van de landbouw en van de zee- en lucht vaart. Al deze Gespecialiseerde Organisaties werken in nauw verband samen met de Verenigde Naties bij de uitvoering van het programma van Tech nische Hulpverlening aan de nog minder ontwikkelde landen. Deze hulp aan dei minder ontwikkelde gebieden geschiedt door de uit zending van deskundigen, door het beschikbaar stellen van studiebeurzen en door de verstrekking van goederen en kapitaal. Voor dit laatste is momenteel een speciaal orgaan in oprichting, namelijk SUNFED, het Speciale Fonds van de Verenigde Naties voor Economische Ontwikke ling. Dit geheel van activiteiten van de Verenigde Naties zou men kun nen beschouwen als een soort van internationale „Marshall-hulp" van de hoger ontwikkelde landen aan de minder ontwikkelde gebieden der aarde. Ofschoon aan; deze hulp de gedachte van de solidariteit der wereldbe volking ten grondslag ligt, wordt daarmee door de hoger ontwikkelde 142 (0)

Het Zeskant | 1956 | | pagina 8