wordt. De Duitse fabriek heeft grote inductie-ovens waaruit het materiaal onafgebroken naar de gietmachine stroomt. Ook stafmateriaal wordt vervaardigd. Hiervoor past men de zgn. Strang- gietmethode toe, met een oven opgesteld hoog boven een Stranggiet- machine, bestaande uit een betrekkelijk lage coquille met een doorlopend gat; de wanden zijn hol en worden gekoeld. Het gesmolten metaal loopt onder uit de oven door de coquille. Onder de coquille staat een trekinstallatie, die de gestolde staaf regel matig naar beneden trekt. Deze toeloop van het metaal, de koeling en de treksnelheid is nauwkeurig regelbaar, zodat men een prima resultaat bereikt; tevens wordt het metaal aangeperst door het vloeibaar metaal, dat steeds op de staaf drukt. Toepassing van SL 1 De service-organisatie SL 1 is te gebruiken voor practisch alle lagerdoeleinden, waarvoor men voorheen diverse legeringen gebruikte. In Duitsland was al direct na de oorlog grote behoefte aan dit materiaal, doch ook aan een snelle levering. Dit kon men alleen bereiken door het productie-apparaat uit te breiden en een zeer goede service te geven. Men vestigde daarom diverse voorraadmagazijnen door geheel West- Duitsland, van waaruit men SL 1 bussen en staven direct kon leveren, tevens werden deze voorraden in beheer gegeven aan personen en fabrieken, die goed op de hoogte waren met de toepassing van SL 1 en van glijlagers in het algemeen, zodat men ook verzekerd was van een prima service en goede adviezen aan hen die dit materiaal gingen gebruiken. Langzaam maar zeker veroverde dit materiaal de wereld en men was dan ook gestadig genoodzaakt om de productie uit te breiden; ook ging de fabriek voorraden in het buitenland aanleggen. In Canada moest zij zelfs een fabriek vestigen om te zorgen dat de productie de vraag kon bijhouden. Deze fabriek is gevestigd te Toronto en maakt het materiaal onder de naam Roto-Cast. Interessant is misschien nog om te vermelden, dat één van onze Vennoten, nl. de afdeling Lagersmit van LSZ, dit materiaal in voorraad heeft voor levering in Nederland. Op het vaste land van Europa zijn momenteel ca. dertig voorraadmagazijnen gevestigd. De productie in Europa is thans ca. 800.000 kg per maand en in Canada 350.000 kg per maand. G. (LSZ)

Het Zeskant | 1956 | | pagina 25