Op de „Oranje Werf' bevinden zich een dwarshelling, lang 90 meter met zeventien hellingwagens, alsmede de nodige werkplaatsen waar schepen tot en met een gewicht van ca. 2500 ton onder handen genomen kunnen worden. Uit het vorenstaande blijkt wel heel duidelijk, dat het gehele bedrijf, dat dus op vier afzonderlijke terreinen is ondergebracht, niet alleen een veelomvattend, maar vooral ook een wijdvertakt bedrijf is. Behalve het bouwen van sleepboten, vracht- en passagiersschepen, drij vend- en stationair baggermaterieel met de daarbij behorende complete stoominstallaties en de hiervoor genoemde scheepshulpwerktuigen, kun nen tot de Verschure specialiteiten gerekend worden: Drijvende kranen en graanelevatoren, pneumatische graansilo-installaties en Foster-Wheelerketels, welke in licentie worden gebouwd. Van de gehele productie is ongeveer 90 voor de export bestemd. Buiten de normale sociale voorzieningen om is de oprichting van de „Stichting Invaliditeitsfonds" op 24 maart 1947 tot stand gekomen en in de afgelopen jaren is wel bewezen, dat deze stichting door het perso neel bijzonder op prijs wordt gesteld. Als één van de eerste scheepswerven en metaalindustrieën in Nederland werd op 17 juni 1955 door de Directie van Verschure een Ondernemings raad geïnstalleerd, die sedertdien eveneens zijn bestaansrecht op meer dan een terrein heeft bewezen. Aan de vakopleiding wordt zeer veel aandacht besteed. Er zijn twee modern ingerichte leerscholen aan het bedrijf verbonden, waarin jonge werknemers opgeleid worden tot ijzerwerker in de scheepsbouw, plaat- en constructiewerker, pijpleidingmonteur of bankwerker-monteur. Om in de woningnood van het personeel enigszins te voorzien en ook al om op gunstige condities nieuw personeel te kunnen werven, zijn aan de Populierenweg in Amsterdam acht en twintig woningen gebouwd. Voorts zijn voor de industrieën in Amsterdam Noord in Purmerend momenteel tweehonderd woningen in aanbouw, waarvan er negentig voor Verschure bestemd zijn. Bovendien worden er momenteel voor Amsterdam Noord bouwplannen uitgewerkt waarin ook ca. twintig woningen voor Verschure opgenomen zijn. Verschure heeft in zijn bestaan heel moeilijke tijden gekend, die door een gezamenlijke krachtsinspanning echter steeds weer konden worden overwonnen. De hardste klap kwam in de laatste oorlog, toen de Duit sers de hele zaak platgooiden. De loodsen werden vernield, de kranen werden opgeblazen en zelfs het stophout onder een in aanbouw zijnd 3000 tons schip werd in brand gestoken, waardoor ook de helling on bruikbaar werd. Onmiddellijk na de oorlog werd aan de herbouw begonnen en reeds in het begin van 1947 kon een tinmolen voor de Billiton Mij. worden afgeleverd. Intussen werd hard gewerkt aan het verdere herstel, dat in zeer korte tijd geheel voltooid werd. De outillage van het bedrijf werd in de afgelopen jaren waar nodig, gemoderniseerd en het aantal arbeiders, dat in de machinefabrieken en op de werven werk vindt, neemt nog gestadig toe. Het bedrijf biedt aan ongeveer elfhonderd mensen werk en nog immer tracht men meer personeel te verkrijgen om de vele opdrachten, die zowel voor binnen- ah buitenlandse rekening geboekt worden, zo snel en goed moqelijk te kunnen uitvoeren L. (Vs.) 136

Het Zeskant | 1956 | | pagina 28