DE CUTTERZUIGER „SIETE" AFGELEVERD <c.o. 339, De 18e september \1. vertrok uit IJmuiden de cutterzuiger ,,Siete gesleept door de sleepboot „THAMES" van L. Smit 6 Co's Internationale Sleep dienst N.V., met bestemming Tripoli (Libanon) en daarmede was weer een grote opdracht van de I.H.C. HOLLAND voltooid. De beproevingen van dit schip hebben in de afgelopen maanden nogal wat voeten in de aarde gehad en het stemt daarom des te meer tot vol doening, dat alles nu goed is verlopen. De contract-voorwaarden maakten het nodig dat het schip zoveel mogelijk onder vollast zou worden beproefd en dat is met een cutteraandrijving van 750 pk geen eenvoudige opgave. Na veel zoeken werd in IJmuiden een putje gevonden, waar op de vereiste diepte van 17 m in hard zand kon worden gebaggerd en waar de mogelijkheid was voor de voorzijdraden de nodige ankerpunten op de wal te vinden, die ca. 35 ton trekkracht van deze draden, welke max. tot ca. 50 ton kan oplopen, konden weer staan. Ook moest een deel van de drijvende leiding en een paar honderd meter walleiding worden uitgelegd om de vereiste perscondities te verkrijgen. Dank zij de hulp van schipper Eerland en zijn mannen uit Kinderdijk werd dit voor ons vreemde werk tot een goed einde gebracht en begin mei lag alles klaar voor het proefbaggeren. Na enige aanvangsmoeilijkheden liep alles prima, tot vrijdag 4 mei plotse ling een lid van onze bemanning werd vermist. De beproeving werd gestaakt en helaas moest worden vastgesteld, dat de heer P. Evertsen, werknemer van Verschure, over boord was gevallen en verdronken. Na de terugkeer van de „Siete" in Amsterdam, kwam in de tandwielkast van de cutteraandrijving een moeilijkheid voor de dag die enkele wijzi gingen nodig maakte en welke in snel tempo werden opgelost. Om geen risico te nemen werd besloten nogmaals proef te draaien en de cutter- tandwielkast opnieuw „aan de tand" te voelen. In juli jl. vonden deze nieuwe baggerproeven weer in IJmuiden plaats, doch nu tussen de pieren buiten de vaargeul. De beproeving duurde drie dagen en verliep volledig naar wens. De zuiger zoog zo goed, dat de laatste in de haven van IJmuiden aanwezige bom meteen mee werd opgezogen en bovendien voldeed de stenenkist zo goed, dat deze bom, welke 250 kilo woog, er in bleef en niet in de pomp terecht kwam. Dit laatste bleek natuurlijk pas enkele dagen later, hetgeen voor de ge moedsrust van het aanwezige personeel en van de bezoekers wel zo goed is geweest. Na een algehele eindinspectie werd het schip zeeklaar gemaakt en schipper

Het Zeskant | 1956 | | pagina 7