NIEUWE MATERIALEN HET ONTSTAAN VAN SL 1 ELECTRO LAGERBRONS Bogaard, garantiemachinist J. van Keulen en Ir. Snijders van Werf Gusto wachten nu met ongeduld het moment van aankomst van de „Siete" in Tripoli af om daar het schip in bedrijf te gaan stellen. Hiermede zal dan weer een bijzonder groot baggervaartuig door de I.H.C. afgeleverd en aan de internationale baggervloot toegevoegd zijn en wij hopen, dat de „Siete" een lange en voorspoedige werktijd in de verre vreemde landen tot voldoening van de opdrachtgever mag hebben. P.V. (Verschure) Tijdens de tweede wereldoorlog en gedurende enige jaren daarna was er, voornamelijk in Duitsland, een grote schaarste aan tin, en de kleine hoeveelheden, die verstrekt werden, waren zeer kostbaar. Ook nu is tin nog tamelijk kostbaar, ca. 9,per kg. In alle soorten brons wordt tin verwerkt en juist tin maakt brons ook kostbaar. Moest men vroeger een zeer goede soort lagerbrons hebben, dan was men genoodzaakt hiervoor een legering te kiezen, die b.v. uit 88% koper en 12% tin bestond. Enige Duitse lagerexperts en metaalkundigen gingen daarom zoeken naar een goedkopere en indien mogelijk, een betere legering dan die van hoog waardig tinbrons; een Duitse fabriek slaagde hierin volkomen met haar SL 1 Electro-Lagerbrons. (SL 1 Standaardlegering No. 1). Men is begonnen om diverse bronssoorten te gieten op een soort centri fugaal gietmachine. Dit werd reeds lange tijd gedaan, doch nu werden de diverse legeringen op verschillende manieren ook veredeld. Men constateerde al spoedig dat men een gewone bronssoort veel beter kan veredelen dan een hoogwaardig tinbrons. Men ging nl. niet meer uit van het oude principe het brons zo hard mogelijk te maken, doch men legde bijzondere nadruk op de slijtvastheid. Door het toepassen van verschillende afkoelingsverhoudingen en giet- methoden, slaagde men er in een betrekkelijk goedkope legering te maken met een slijtvastheid, lYj maal zo groot als de gangbare tinbrons-kwaliteit GBr.,/14, met het voordeel erbij, dat de rek veel groter was. Bij voortgezette onderzoekingen, ontdekte men, dat de zeewaterbestendig heid en de bestendigheid tegen chemische invloeden zelfs nog beter was dan van zinkvrij brons. Er was echter één bezwaar om het nieuwe materiaal in massa te ver vaardigen en dat was, dat men precies de juiste legeringen aan moest houden, precies de juiste afkoelingsverhoudingen moest toepassen tijdens het gieten en dat het materiaal absoluut geen gas mocht opnemen tijdens het smelten of tijdens het gieten. Men paste daarom electrische inductie-smeltoven? toe, zodat het materiaal absoluut afgesloten was van de buitenlucht en dus geen gas kon opnemen, voorts gebruikte men nieuwe grondstoffen om de legering samen te stellen en men ging de coquilles tijdens het gieten op een speciale, regelbare manier koelen. Productie van SL 1 Thans is men zover, dat dit materiaal in enorme hoeveelheden vervaardigd 132

Het Zeskant | 1956 | | pagina 8