NIEUWE MATERIALEN^ Zl RKONI U M (Vervolg Alg. gedeelte) Om bij het tijdstip van de ontdekking van zirkonium te kcmcn moeten we ongeveer twee eeuwen teruggaan. Maar toch kunnen we met een gerust geweten dit metaal onder de nieuwe materialen rangschikken, omdat pas in de laatste tien tot vijftien jaar de grote kansen kwamen om het toe te passen. De Duitser Klaproth was het, die het zirkonium in het jaar 1789 ont dekte. In werkelijkheid was dit zirkonium een oxyde in een mineraal ge steente van Ceylon. Nu noemt men het oxyde zirkonia. Het woord zirkonium is afgeleid van het Perzische „jargou", dat vrij vertaald „goud gekleurd" betekent. Blijkbaar werden zirkoon-stenen als juwelen ver handeld. De buitengewone weerstand tegen corrosie is al meer dan twintig jaar bekend, maar tot voor kort was dit feit alleen van wetenschappelijk belang vanwege de hoge prijs en de kleine hoeveelheid van dit element in metallische vorm. Momenteel is er voldoende voorraad voor industrieel gebruik en de prijzen zijn gezakt tot een redelijk peil. De ontwikkeling op dit gebied is voor een groot deel te danken aan de Leidenaar Van Arkel. Deze heeft een proces ontwikkeld, waarbij zuiver zirkonium werd verkregen. Dit was in 1925 en nu nog wordt het zuiverste en meest taaie zirkonium verkregen door dit Van Arkel-proces. Voor het normale handelszirkonium wordt een ander proces gevolgd, waarbij grotere hoeveelheden verkregen worden. Lange tijd werd zirkonium gerekend tot de zeldzame metalen. Uit onder zoekingen van de aardkorst is echter gebleken, dat er meer zirkonium in de aardbodem zit dan koper, tin, lood, zink en nikkel tesamen. De grootste vindtplaatsen liggen in Florida, Australië en Brazilië. Verdere vindplaatsen bevinden zich op Madagaskar en in India. De voornaamste toepassing van zirkonium vinden we in de chemische industrie en daar, waar een hoge corrosieweerstand van belang is. Niet alleen is dit metaal onaantastbaar door de vochtige atmosfeer en zeewater bij normale temperaturen, ook zuren en basen (b.v. loog) tasten het niet aan. Als de technische wereld de mogelijkheden en eigenschappen van dit metaal beter leert, kennen, dan zullen er ongetwijfeld nog meer toe passingen voor worden gevonden. Ter oriëntering kunnen we de volgende cijfers geven: De treksterkte van zuiver zirkonium is pl.min. 24 kg/mm2 bij een rek van 26 Het is dus ongeveer gelijkwaardig aan koper. Zuiver zirkonium wordt echter niet veel toegepast. Het zirkonium, dat algemeen gebruikt wordt, bevat nog enkele bijmengse- len, o.a. ijzer, hafnium, stikstof, zuurstof en koolstof. Door deze en andere 149

Het Zeskant | 1956 | | pagina 21