imze CONRAD-STORK elementen is de treksterkte aanzienlijk gestegen, nl. tot 50, 60 en zelfs 70 kg/mm2 bij een rek van 1319%. Deze cijfers geven dus wel de indruk, dat met dit metaal iets goeds geconstrueerd kan worden. Ongetwijfeld is de ontwikkeling van dit metaal een bijdrage tot de oplossing van vele problemen en in de komende jaren kunnen wij vele objecten, die nu nog noodgedwongen uit staal en roest vrij staal worden gemaakt, uitgewerkt zien in de constructies met metalen, die in deze artikelen-serie de revue passeren. Ook op dit gebied zullen wii „bij" moeten blijven en de ontwikkeling op de voet moeten volgen. Wassink (W.G.) Iedere Haarlemmer weet waar „De Conrad is, maar dat is niet de fabriek van Werf Conrad en Stork Hijsch, die in 1932 werd betrokken. Dat is de oude werf, die ons in de laatste oorlog door de bezetters werd ontnomen. Op deze werf, die in 1883 werd opgericht, werden baggermolens, schepen en diepboormateriaal gebouwd. De naam Conrad" is maar niet zo willekeurig gekozen, al ontvangen wij ook thans nog wel eens brieven geadresseerd aan de heer Conrad Stork. Integendeel! De werf is genoemd naar ingenieur Frederik Willem Conrad, die in 1800 in Spaarnwoude (dicht bij Haarlem) werd geboren, die de spoorlijn HaarlemAmsterdam aanlegde (of AmsterdamHaarlem, dat is niet met zekerheid te zeggen), die voorzitter was van de technische Suez-Kanaal-Commissie en die en passant ook nog even de eerste tele graafkabel in Nederland legde. En „last but not least" was hij één der drie oprichters van het tegenwoordige Koninklijke Instituut van Ingenieurs. Reeds in 1887 werd de eerste hier te lande gebouwde goudbaggermolen door de „Conrad" geleverd. Ook het bekende hospitaal-kerkschip „De Hoop", dat inmiddels door een nieuw vervangen is, liep op de „Conrad" van stapel. Enkele jaren geleden nog kwam van een Zuidamerikaanse regeringsinstantie het verzoek om toezending van een tekening van de indeling van dit schip, dat overal op de wereld bekend was. In 1900 werd de vervaardiging van diepboormateriaal ter hand genomen, en met succes! Praktisch over de gehele wereld worden onze diepboorwerktuigen ge leverd. 150

Het Zeskant | 1956 | | pagina 22