KIJKJE OVER BUURMAN'* SCHUTTING Bij De Klop hield men een lezing over het Suez-kanaal, waarbij melding werd gemaakt van onderwater-passeerkanalen. Het is heerlijk, wanneer men in deze dingen niet door kennis van zaken gehandicapt wordt. Zo kunnen wij immers dromen van de vooruitgang van de techniek; wij zien die oceaanstomers en supertankers elkaar al onder water passeren. Als ze in Amsterdam hier tijdig iets van horen waaraan wij twijfelen stellen ze de bouw van de IJ-tunnels vast nog uit... Een knappe heer schreef bij Gusto, dat je lezen, net als elke andere bezigheid, in een zo gemakkelijk mogelijke houding moet doen. Hij noemt daarbij het meubel „crapaud" wat U en ik misschien niet denken te bezitten, maar wat een luie stoel is. Voor diegenen onder ons, die aan de spits van de progressiviteit staan, ligt hier weer een ideaal te grabbel. Voor elk van ons bij al ons werk een luie stoel... Een heer, die bij Conrad-Stork zijn 40-jarig jubileum vierde, zoals men dat hardnekkig blijft noemen, heeft daarvoor nooit de kans gehad. Heeft altijd hard moeten werken en veel moeten lopen en meer dan zijn salaris en het respekt van direktie en collega's heeft hij er nooit mee verdiend. Voor deze werkers is de vooruitstrevendheid te laat gekomen. Op hun werk zullen zij nooit luie stoelen kennen... Bij J. K. Smit aan de Kinderdijk loopt U kans kennis te maken met een biologisch en medisch fenomeen van de eerste orde: de griepbacil. Terwijl in de rest van Nederland, van de wereld, mogen wij wel zeggen, griep wordt veroorzaakt door een virus, kent men bij 6 K. de griep bacil, die als wij het firmanieuws van deze firma mogen geloven, met vitamine C bestreden wordt. Maar dat van die griepbacil doet ons twijfelen of dat geloof niet op los zand gebouwd is... Een hopeloze zaak is het oefenen van de bedrijfsbrandweer van L.S.Z., die blijkens het firmanieuws, nooit met voldoende werkelijkheidszin ge oefend kan worden. En dat is nu juist het enige dat wij daar aan de Kinderdijk altijd vermoed zouden hebben. Die werkelijkheidszin, bedoelen wij, niet het gebrek daaraan... Een waar woord lezen wij in „De Schakel", een woord dat de situatie van onze dagen schildert. „In beginsel moet iedereen premie betalen", 't Is maar dat ge 't weet. Het is verbazend, waarvan men allemaal be ginsels kan maken. In beginsel moet iedereen premie betalen; van de wieg tot het graf aan de ketting der premiebetaling. U kunt er een vooruitstrevend lied van maken... 154

Het Zeskant | 1956 | | pagina 26