Marktdag in Boma stemming aan. Wij hadden veel bekijks van de zijde der zwarte bevolking. De volgende dag begonnen de werkzaamheden. Wij kregen 25 glimmend zwarte kroeskoppen tot onze beschikking. Beste jongens, die het prachtig vonden ons te zien werken. Nagelheten b.v. konden bij beslist niet. Dat hebben wij toen ook maar weer zelf gedaan onder de toejuichingen en vriendelijke blikken van onze zwarte collega's. Zij glommen zo van het zweten of ze in het water gezeten hadden. Wij hebben veel plezier met hen beleefd. Zij hadden b.v. nooit een kunstgebit gezien. Toen ik het mijne eens waar zij bijwaren uitdeed, ging er een eerbiedig en verwonderd geloei onder hen op en zij beschouwden ons dan ook als een bizonder soort mensen. In de rimboe hebben wij ook hun Kraal bezocht. Dit was een bizondere gebeurtenis voor hen, waarvoor zij erg dankbaar waren. Zij wisten niet, waarmede zij ons een genoegen moesten doen. De reis erheen door de rimboe was in een woord schitterend. De mens gevoelt zich tussen zulk een macht van natuurschoon maar heel erg klein. Het daglicht duurt van 's morgens 6 uur tot 's avonds 6.30 uur. Dan is het plotseling donker. De rivier is ook prachtig. Verder de Congo op vindt men Krokodillen, welke zich, bradend in de zon, de tanden laten poetsen door de vogeltjes. Zij liggen namelijk met de bek wijd open en de vogels pikken de etens resten tussen hun kiezen weg wat zij zich zonder meer laten welgevallen. Na vele moeilijkheden overwonnen te hebben zijn de ketels weer bruikbaar gemaakt en toen wij op 2 september de terugreis gingen aanvaarden, vantevoren hartelijk gegroet door vele onzer zwarte helpers, waren wij een ervaring rijker en hadden wij kennis genomen van de gewoonten van een volk uit een ander werelddeel. Wij hopen, dat wij ons doel hebben bereikt namelijk onze klanten laten zien, dat wij altijd voor hen klaar staan, ook al is het werk ver var, huis endat wij goed werk leveren. Onze vrouwen waren blij ons weer terug te zien en dat was wederzijds. J. W. Keesmaat (L.S.Z.) 147

Het Zeskant | 1956 | | pagina 7