keRStmis 1956 Wat staat er in de kranten op het ogenblik, dat we ons zetten voor het schrijven van een Kerstartikel? Opstand in Polen, oorlog tussen Israël en Egypte, gewapende interventie van Engeland en Frankrijk in de Suez- kanaalzöne, opstand in Hongarije, gewapende interventie van Rusland in Hongarije, arrestaties in Roemenië, grote spanningen in de Verenigde Naties, dreigementen van Rusland tegen het Westen, waarschuwingen van Amerika aan het adres van Rusland, moeilijkheden in Syrië! Wat moet dat alles worden? Een artikel over Kerstmis, over Vrede op Aarde? Het lijkt er niet veel op. Overal in de wereld kraakt het. Wat ons het meeste gegrepen heeft, meer dan de Suez-kwestie, meer dan Polen, meer dan al het andere, is het lot van de Hongaarse vluchtelingen. De Hongaren, die de druk van de overheersers beu waren en er met de blote vuist tegenin gingen, konden ondanks hun heldhaftige strijd het niet winnen. Maar zij hadden de vrijheid geroken en liever dan zich weer voor de overheersing te bukken gingen zij hun land verlaten. Met tien duizenden trokken zij de Oostenrijkse grens over, naar de vrijheid! En overal heeft men hen verstaan; zij zochten de vrijheid en de vrede! Zij wensten Vrede op aarde! Heel West-Europa heeft het begrepen. Talloze stemmen hebben we gehoord, vooral van de jongeren, die de Hongaren gaarne in hun strijd hadden willen bijstaan. Maar we moesten ons beperken tot het verlenen van andere hulp, in de vorm van medica menten, van voedsel, van geld. Het Nederlandse volk heeft gedaan wat het kon om de Hongaarse vluch telingen te helpen, om te zorgen, dat zij in vrede het Kerstfeest kunnen vieren. Met Kerstmis zijn er in het grote gezin, dat het Nederlandse Volk heet, een paar duizend gasten. Mensen als wij, mensen op wie van toe passing moet zijn het woord: Hebt Uw naasten lief gelijk U zelve! Met Kerstmis herdenken wij de geboorte van Hem, die dat woord heeft (0) 173

Het Zeskant | 1956 | | pagina 9