ALUMINIUM Nu enige tijd geleden op de werf van onze vennoot J. 6 K. Smit een cutterzuiger is tewater gelaten voor de Surinaamsche Bauxite Maat schappij, een dochter-onderneming van de Aluminium Company of Africa, is het wellicht interessant, iets meer te weten van bauxiet en aluminium. Zijn we allemaal wel bekend met het metaal aluminium, het woord bauxiet klinkt ons vreemder in de oren. Het is de grondstof, waaruit aluminium wordt vervaardigd en het wordt op vele plaatsen op de aarde gevonden. Toch zijn bauxiet en aluminium nog niet zo heel lang bekend. In 1821 ontdekte de Franse chemicus Paul Berthier in de buurt van Les Baux in Zuid-Frankrijk een rode, verweerde steensoort, die bij nader onder zoek de volgende samenstelling bleek te bezitten: aluminium oxyde 52 ijzer oxyde 27,6 water 20,4 Berthier noemde deze stof bauxiet, naar de vindplaats Les Baux. Het metaal aluminium was, toen Berthier deze analyse verrichtte, nog een onbekende stof. Wel bestond het vermoeden, dat de stof, die meer dan de helft van het bauxiet uitmaakte, de basis moest vormen van het een of ander metaal. Bauxiet is een verweringsproduct, dat onder bepaalde omstandigheden ontstaat. Hiervoor is o.a. nodig, dat droge en natte seizoenen elkander regelmatig afwisselen. Aangezien deze omstandigheden zich voornamelijk bij een tropisch klimaat voordoen, is het duidelijk, dat bauxiet het meest wordt aangetroffen in de warme streken of althans in streken, waar in voor-historische tijden een tropisch klimaat heerste. Op 23 februari 1886 gelukte het een jonge Amerikaan, om langs elec- trolytische weg zuiver aluminium te verkrijgen. Deze jeugdige uitvinder, Charles Martin Hall, kwam uit een arm gezin en had slechts de gewone school doorlopen. Hij moet een aangeboren zin voor experimenteren: hebben gehad, want toen hij zijn grote uitvinding deed, was hij pas 22 jaar oud. Hij is de eigenlijke grondlegger van de aluminium-industrle in Amerika. Na aanvankelijk zonder succes getracht te hebben zijn uitvinding tot ontwikkeling te brengen, kwam hij met de zeer welgestelde Pittsburghse familie Mellon in relatie. In 1888 kon met financiële steun van deze familie een fabriek in Pittsburgh gesticht worden onder de naam van Pittsburgh Reduction Company, met een kapitaal van één miljoen dollar. In 1889 kreeg Hall pas patent op zijn uitvinding en dan nog alleen voor Amerika. Op duizenden kilometers afstand nl. had de Franse onderzoeker Héroult langs dezelfde weg als Hall een proces samengesteld, dat vrijwel identiek was aan dat van Hall. Beide patenten worden tegenwoordig dan ook het Hall-Héroult proces genoemd. Na enkele jaren moest de fabriek in Pittsburgh reeds worden uitgebreid met een groter bedrijf te New Kensington, achttien mijl buiten Pittsburgh en weer enkele jaren later stichtte de Pittsburgh Reduction Company een nog grotere fabriek aan de Niagara Watervallen, waar in practisch onbeperkte mate waterkracht voorradig is voor de opwekking van electrische stroom (voor de productie van één ton metaal is ca. 30.000 kilowattuur aan 20 (Vervolg Alg. gedeelte op pagina 21)

Het Zeskant | 1957 | | pagina 8