j?I ij ii on 55 e v aar ij Allen weten dat de Werf Gusto mijnenvegers bouwt, maar hoe het mijnenvegen ongeveer gaat, weten we niet helemaal. In de laatste wereldoorlog zijn er drie soorten mijnen gebruikt om elkaar zoveel mogelijk schade toe te brengen. Dit waren ten eerste: de zgn. drijvende mijnen, (verankerd aan de zee bodem en 1 a 2 meter onder de waterspiegel gehouden door de ketting, dit hangt af van de grootte der schepen); ten tweede: de magnetische mijnen; ten derde: de akoestische mijnen. De werking van deze mijnen is als volgt: a) De drijvende mijn; deze komt tot ontploffing als het schip een van de uitsteeksels op de mijn raakt en de daarin bevindende ontsteking in werking stelt. Als men dus bij wijze van spreken met een hamer op de romp van deze mijn zou slaan gebeurt er niets of diegene die slaat moet geen vaste hand hebben. b) De magnetische mijn; het woord zegt het al, trekt aan. We bouwen voor de koopvaardii ijzeren schepen. Dus een geweldige massa ijzer boven deze mijn en de rest gebeurt vanzelf. c) De akoestische mijn; de trillingen, die de motoren en hulpwerktuigen van het schip uitzenden, zijn voldoende om deze mijn tot ontploffing te brengen. Alleen zit hier nog een addertje onder het gras of liever gezegd een grote adder in het zeewater. Deze mijnen zijn n.l. afstel- baar, dus men kan bijv. 5 of 6 keer over deze mijn varen zonder dat er iets gebeurt, maar de zevende keer is het raak. Het onschadelijk maken van mijnen. De mijnenveger is van hout gemaakt en alle stalen delen en andere soorten metaal zijn van antimagnetisch staal of van alluminium e.d. gemaakt. De mijnenveger zelf heeft dus geen last van magnetische mijnen. Als de mijnenveger dus in bedrijf is, worden de volgende middelen gebruikt: le) Achter het schip wordt een kabel gesleept, welke behalve het uit einde geheel geïsoleerd is. De kabel wordt drijvend gemaakt en er wordt stroom door gevoerd, er ontstaat dus een magnetisch veld. Als de mijnenveger zich boven de mijn bevindt gebeurt er niets, maar is het schip er eenmaal overheen gevaren en bevindt het magnetisch veld, dat door de kabel uitgezonden wordt, zich boven de mijn, dan is het afgelopen met hem. (0) 47

Het Zeskant | 1957 | | pagina 13