Het gehele apparaat wordt door tien nastelbare zgn. buitenrolletjes in de boring van de cutter gesteund. De radiale aandrijving van de hoofdspil van de kotterbank, welke in axiale richting van zijn aanzetmechariisme is losgemaakt, geschiedt nu, in afwijking van de vorige uitvoering, door middel van een direct tegen de hoofd-electromotor van de kotterbank (welke evenwel stroomloos mee draait) geplaatste vertragingskast met een toerenbereik tussen 6 en 1000 omw./min. De axiale verplaatsing van de hoofdspil van de kotterbank wordt verkregen door een achter tegen de genoemde spil aangebouwde draadspindel, die dezelfde spoed heeft als de te fraisen draad in de cutternaaf. Genoemde draadspindel loopt in een moer welke tegen het chasis van de bank is gemonteerd. De constructie van de moer is zodanig, dat de draad spindel in axiale richting iets verschuifbaar is, zodat elke flank van de draad afzonderlijk bewerkt kan worden. Het fraisen van de schroefdraad geschiedt in 3 volgorden, t.w.: 1. Met een spiebaanfrais waarvan de diameter iets kleiner is dan de breedte van de grond van de draad (de kleinste maat dus); 2. Met een spiebaanfrais waarvan de diameter iets kleiner is dan de breedte van de flankmaat van de draad (dit is de gemiddelde maat gemeten op de steekcirkel) 3. Elke schuine flank afzonderlijk met een tapse frais. Elk van de bovengenoemde 3 spiraal-vertande fraisen is met 3 tanden uitgevoerd, zodat hierdoor een rustige fraisbewerking verkregen wordt. Bij de hierboven omschreven manier van draadfraisen in cutternaven is de koeling van de fraisen van groot belang, die, zoals de foto enigs zins laat zien, op eenvoudige wijze is opgelost. Sm. (Vcrschure). Het oorspronkelijke en het tegenwoordige fraisapparaat

Het Zeskant | 1957 | | pagina 21