WERK AAN RE WINKEL OPDRACHT VOOR NOORWEGEN Hoewel de eerste contacten van de bewoners van de lage landen met de Noormannen van niet al te prettige aard waren (overigens is dit ook al weer enkele eeuwen geleden), moet worden geconstateerd, dat de situatie in de twintigste eeuw belangrijk beter is. Na 1900 hebben de I.H.C.-werven meermalen schepen voor onze vrienden in het Noorden mogen bouwen. Een speciaal voor ons van belang zijnd bewijs voor de prettige verhou dingen wordt geleverd door de belangrijke opdracht, die de I.H.C. onlangs mocht boeken voor de bouw van twee motorkoelschepen voor Noorse rekening. De voorgeschiedenis is kort maar hevig geweest. In oktober 1956 werd door een Noorse rederij contact gezocht met de I.H.C. en in januari was alles in kannen en kruiken. Gezien de omvang van de opdracht kan men zich wel voorstellen, dat er gedurende de tussenliggende maanden behoor lijk wat werk is verzet door de ontwerp- en calculatieafdelingen, terwijl ook de financiële experts menig zweetdruppeltje hebben moeten laten. Het resultaat is echter alleszins de moeite waard: een mooie opdracht, die weer enkele jaren werk betekent voor Verschure. Nu nog enkele opmerkingen over de schepen zelf. Ze zijn bestemd voor het vervoer van fruit tussen Ecuador en Noord-Amerika en moeten dus aan enkele speciale eisen voldoen. De drie ruimen zijn alle geheel geïsoleerd en voorzien van een koeling d.m.v. gekoelde lucht. In de machinekamer is een freon-koelinstallatie gemonteerd, die zodanig is bemeten, dat eventueel ook vlees kan worden vervoerd bij een temperatuur van 12 C. Voor de voortstuwing is een 5000 pk M.A.N.-dieselmotor geïnstalleerd, die het schip een dienstsnelheid van ca. 16,3 knopen zal geven. De hoofdafmetingen zijn: (C.O. 377/378) Lengte over alles Breedte Holte Totaal laadruim-inhoud voor fruit 114,80 m 16 m 11,33 m 175,000 cu.tt. 44

Het Zeskant | 1957 | | pagina 4